শুক্ৰাণুৰ আকাৰৰ ওপৰত বিজ্ঞানীৰ ডাঙৰ ৰহস্য সমাধান

File photo
  • মানৱ শৰীৰ এতিয়াও পৃথিৱীৰ সকলোৰে বাবে এক ৰহস্য।
  • গৱেষকসকলে দাবী কৰে যে প্ৰতিটো প্ৰাণীৰ শুক্ৰাণুৰ আকাৰ আৰু প্ৰকৃতি পৃথক হয়।
  • কেৱল মানৱ সভ্যতাই নহয় পৃথিৱীৰ সকলো প্ৰাণী এই দুয়োটাৰ সৈতে সামঞ্জস্য ৰাখি সৃষ্টি হৈছে।

■ ডিজিটেল ডেস্ক: শুক্ৰাণু মানৱ সভ্যতাৰ মূল ৰহস্যৰ এটা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ।
এই মানৱ সভ্যতা পুৰুষৰ শৰীৰৰ শুক্ৰাণু (নিষিক্তকৰণ মোড) আৰু স্ত্ৰী শৰীৰৰ কণীৰ বা ডিম্বাণুৰ সংমিশ্ৰণৰ ফলত হয়।
কেৱল মানৱ সভ্যতাই নহয়, পৃথিৱীৰ সকলো প্ৰাণী এই দুয়োটাৰ সৈতে সামঞ্জস্য ৰাখি সৃষ্টি কৰা হৈছে।

File photo

শুক্ৰাণু হৈছে মানৱ সভ্যতাৰ মূল ৰহস্যৰ এটা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ। এই মানৱ সভ্যতা পুৰুষৰ শৰীৰৰ শুক্ৰাণু (নিষিক্তকৰণ মোড) আৰু স্ত্ৰী শৰীৰৰ কণীৰ সংমিশ্ৰণৰ ফলত হয়। কেৱল মানৱ সভ্যতাই নহয়, পৃথিৱীৰ সকলো প্ৰাণী এই দুয়োটাৰ সৈতে সামঞ্জস্য ৰাখি সৃষ্টি কৰা হৈছে।

মানৱ শৰীৰ এতিয়াও পৃথিৱীৰ সকলো পৃথিৱীৰ বাবে এক ৰহস্য। নতুন নতুন তথ্য প্ৰতিদিনে উপলব্ধ। বিভিন্ন জন্তুৰ শৰীৰৰ পৰাও নতুন তথ্য উপলব্ধ। যোৱা জানুৱাৰীত, গৱেষকসকলে জীৱটোৰ বিষয়ে এক নতুন ৰহস্যজনক তথ্য উদ্ঘাটন কৰিছিল। ষ্টকহম বিশ্ববিদ্যালয়ৰ বিজ্ঞানীসকলৰ এই শেহতীয়া অধ্যয়নটো বিখ্যাত আলোচনী নেচাৰ ইক’লজী এণ্ড ইভোলিউশ্বনত এই বিষয়ে প্ৰকাশ হৈছে।

File Photo

গৱেষকসকলে দাবী কৰে যে প্ৰতিটো প্ৰাণীৰ শুক্ৰাণুৰ আকাৰ আৰু প্ৰকৃতি পৃথক হয়। প্ৰত্যেকৰ কণী নিষিক্তকৰণৰ এক পৃথক পদ্ধতি থাকে। কণীৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ পিছতহে শুক্ৰাণু আটাইতকৈ সক্ৰিয় হৈ পৰে। কিন্তু শুক্ৰাণুৰ এই তাৰতম্যৰ প্ৰধান কাৰণ কি?

File photo

অধ্যয়নটো চলাই থাকোতে ৩ লাখ প্ৰাণীৰ শুক্ৰাণু পৰীক্ষা কৰা হৈছে। তালিকাখনত স্তন্যপায়ী প্ৰাণী, চৰাই, পোক-পতংগ, মানুহকে ধৰি মাছকে ধৰি জলজ প্ৰাণী অন্তৰ্ভুক্ত আছিল। আৰু সেই ক্ষেত্ৰত, ২১ টা বিভিন্ন বৈশিষ্ট্য আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছে। শুক্ৰাণু কোষবোৰৰ শৰীৰ আটাইতকৈ পৰিৱৰ্তনশীল। এই ভলিউমটো ০.০০২ মিলিমিটাৰ পৰা আৰম্ভ হয়। আৰু নিষিক্তকৰণৰ সময়ত ৬ ছেন্টিমিটাৰলৈ বৃদ্ধি হয়।

File photo

শুক্ৰাণুৰ এই তাৰতম্য পৰীক্ষা কৰোঁতে, বিজ্ঞানীসকলে স্বাভাৱিকতে যোৱা ১০০ বছৰ ধৰি জীৱবিজ্ঞানৰ বিৱৰ্তন অধ্যয়ন কৰি আহিছে। তেওঁলোকৰ মুখ্য লক্ষ্য আছিল কোনটো কণী বা ডিম্বাণুৱে একাধিক শুক্ৰাণু বা শুক্ৰাণুৰ মাজত কিয় বাছনি কৰে জনা। অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে আকাৰৰ ডাঙৰ শুক্ৰাণু হৈছে সেইটো যি য়ে মুখ্য কণীটো বাছনি কৰে। অৱশ্যে, বিজ্ঞানীসকল এতিয়াও নিৰ্দিষ্ট স্থানত শুক্ৰাণু আৰু কণী ক’ত মিলিত হয় তাক লৈ বিভ্ৰান্ত হৈ আছে। পৰীক্ষাটো তিনিটা শ্ৰেণীত আছে। প্ৰথমে মাছসদৃশ জন্তু আছিল যিয়ে শৰীৰৰ বাহিৰত নিষিক্তকৰণ প্ৰক্ৰিয়া সম্পাদন কৰিছিল। এই ক্ষেত্ৰত, মতা জন্তুৰ শুক্ৰাণু আৰু মাইকী জন্তুৰ কণী পানীত নিষিক্ত কৰা হয়।

File photo

দ্বিতীয় অংশত কিছুমান নিম্ন শ্ৰেণীৰ প্ৰাণী থাকে যাৰ শুক্ৰাণু আৰু কণী শিৰাৰ ভিতৰত নিষিক্ত কৰা হয়। এই শ্ৰেণীত চৰাই, সৰীসৃপ আৰু কিছুমান স্তন্যপায়ী প্ৰাণী থাকে। তৃতীয় অংশত আছে কেঁকোৰা, মিছা মাছৰ ৰস। এই প্ৰাণীবোৰে শৰীৰৰ বাহিৰত শুক্ৰাণুও নিশ্চিহ্ন কৰে। মাইকী জন্তুবোৰে তেওঁলোকক শৰীৰৰ ভিতৰত ধৰি ৰাখে।

File photo

নিষিক্তকৰণৰ সময়ত শুক্ৰাণুৰ আকাৰ ৬ গুণলৈকে বৃদ্ধি হয়। ডিম্বাণুৱে প্ৰৱেশ কৰাৰ পিছত, ইয়াৰ আকৃতি দ্ৰুতগতিত সলনি হয়। শৰীৰৰ পৰা নিষিক্ত বা মুকলি নোহোৱা শুক্ৰাণুবোৰ আকাৰত বহুত সৰু। গৱেষকসকলে আশা কৰে যে ভৱিষ্যতে এই সন্দৰ্ভত অধিক তথ্য আৱিষ্কাৰ হ’ব।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.