ভাৰত বন্ধঃ স্তব্ধ দিল্লী, প্ৰতিবাদকাৰী কৃষকসকলক বিৰোধীৰ সমৰ্থন

■ দেশৰ ৪০ টাতকৈও অধিক কৃষক সংগঠনৰ একত্ৰিত সংস্থা সংযুক্তা কিষাণ মৰ্চাই (এছকেএম) সোমবাৰে কেন্দ্ৰত তিনিখন কৃষি আইন গৃহীত হোৱাৰ এবছৰ উপলক্ষে ‘ভাৰত বন্ধ’ৰ আহ্বান জনাইছে। বন্ধৰ আহ্বানক কংগ্ৰেছ, বিএছপি, আম আদমী পাৰ্টি, সমাজবাদী পাৰ্টি, তেলেগু দেশম পাৰ্টি, বাওঁপন্থী দল আৰু স্বৰাজ ইণ্ডিয়াকে ধৰি মুখ্য বিৰোধী দলসমূহে সমৰ্থন জনাইছে। এছকেএমে দেওবাৰে বন্ধৰ সময়ত সম্পূৰ্ণ শান্তিৰ বাবে আবেদন কৰিছিল আৰু সকলো ভাৰতীয়ক ধৰ্মঘটত যোগদান কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছিল। কৃষক সংগঠনবোৰে তেওঁলোকৰ সমৰ্থকসকলৰ সৈতে, ট্ৰেড ইউনিয়নকে ধৰি, সোমবাৰে জৰুৰীকালীন সেৱাৰ বাহিৰে সমগ্ৰ দেশতে জনসাধাৰনে জনজীৱন স্থগিত ৰখাৰ আহ্বান কৰিছে।

চেন্নাই || আৰক্ষীৰ বেৰিকেড ভাঙিবলৈ চেষ্টা কৰা প্ৰতিবাদকাৰীক আটক

আজি কৃষক সংগঠনসমূহে আহ্বান কৰা ভাৰত বন্ধৰ সমৰ্থনত চেন্নাইৰ আন্না ছালাই অঞ্চলত তিনিখন কৃষি আইনৰ বিৰুদ্ধে আন্দোলন কৰি থকা প্ৰতিবাদকাৰীসকলে আৰক্ষীৰ বেৰিকেড ভাঙিছে। প্ৰতিবাদকাৰীসকলক আৰক্ষীয়ে আটক কৰিছে।

■ কৃষকসকলে পথ অৱৰোধৰ সমস্যা সমাধানৰ বাবে গঠন কৰা নিয়ম মনা নাই: হাৰিয়ানা চৰকাৰ

হাৰিয়ানা চৰকাৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত এখন শপতনামা দাখিল কৰি আদালতক জনাইছে যে প্ৰতিবাদকাৰী কৃষকসকলে পথ অৱৰোধৰ বিষয়টো পুনৰ সংস্থাপন কৰিবলৈ গঠন কৰা নিয়ম মনা নাই। হাৰিয়ানা চৰকাৰে আদালতক জনাই কৈছিল যে কৃষকসকলক পথ আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ অৱৰোধ নকৰিবলৈ সৈমান কৰাৰ প্ৰচেষ্টা কৰা হৈছে – যাৰ ফলত ৰাইজৰ বাবে বহু অসুবিধাৰ সৃষ্টি হৈছে।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.