চিঅ’পি-২৬-য়ে কম খৰচত জলবায়ুৰ সুযোগ আৰু সেউজ প্ৰযুক্তিৰ স্থানান্তৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিব লাগেঃ পৰিৱেশ মন্ত্ৰী ভূপেন্দ্ৰ যাদৱ

পৰিৱেশ মন্ত্ৰী ভূপেন্দ্ৰ যাদৱে কৈছে যে চিঅ’পি-২৬-য়ে কম খৰচত সেউজ প্ৰযুক্তিৰ পৰিসৰ, স্কেল আৰু গতি আৰু স্থানান্তৰৰ ক্ষেত্ৰত জলবায়ুৰ সুযোগৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিব লাগে। কালি জলবায়ু পৰিৱৰ্তন সন্দৰ্ভত নিৰ্বাচিত নেতাসকলৰ সৈতে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মহাসচিবৰ বৈঠকত ভাৰতক প্ৰতিনিধিত্ব কৰি মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে আগন্তুক চিঅ’পি-২৬কে ধৰি যিকোনো জলবায়ু পৰিৱৰ্তন আলোচনাত যিকোনো সফল ফলাফলৰ বাবে জলবায়ু পৰিৱৰ্তন প্ৰক্ৰিয়াৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ ফ্ৰেমৱৰ্ক কনভেনচনৰ নীতিসমূহ বজাই ৰখাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।

বৈঠকত জলবায়ু সংকটৰ মোকাবিলাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় সুযোগ, প্ৰশমন আৰু অভিযোজনৰ ওপৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ জলবায়ু পদক্ষেপৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হয়।

পৰিৱেশ মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে ২০৩০ চনৰ ভিতৰত ভাৰতে ৪৫০ গিগাৱাট নৱীকৰণযোগ্য শক্তিকে ধৰি গ্ৰহণ কৰি থকা কংক্ৰিট জলবায়ু পদক্ষেপৰ বিষয়েও উল্লেখ কৰে। তেওঁ বিশেষভাৱে উল্লেখ কৰি কয় যে, আনকি ইউএনএফচিত অভিযোজনৰ ওপৰত যথাযথ গুৰুত্ব দিয়াৰ অতি জৰুৰী প্ৰয়োজনীয়তা আছে আৰু উন্নয়নশীল দেশসমূহৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ পৰিমাণৰ সৈতে সম্পদৰ পৰিমাণ সামঞ্জস্যপূৰ্ণ হয় নে নহয় সেই বিষয়ে আলোচনা কৰাৰ অতি আৱশ্যকতা আছে বুলি উল্লেখ কৰে।

মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে লগতে উল্লেখ কৰে যে উন্নয়নশীল দেশসমূহত উচ্চাভিলাষী জলবায়ু কাৰ্যক্ষম পেৰিছ চুক্তিৰ অধীনত উন্নত দেশসমূহৰ উচ্চাকাংক্ষী সমৰ্থনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল। তেওঁ উন্নত দেশসমূহক ২০০৯ চনত কৰা প্ৰতি বছৰে ১০০ বিলিয়ন ডলাৰৰ লক্ষ্যৰ প্ৰতিশ্ৰুতি পূৰণ কৰিবলৈ আহ্বান জনায়।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.