অক্টোবৰ মাহত কেৱল ১০ দিন বেংক খোলা, কিন্তু কিয়?

■■ ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কৰ (আৰবিআই) বন্ধৰ কেলেণ্ডাৰ অনুসৰি সকলো ব্যক্তিগত আৰু ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক এই মাহত ২১ দিন বন্ধ থাকিব। এই বন্ধৰ দিন অনুসৰি যাৰ ভিতৰত আছে দ্বিতীয় আৰু চতুৰ্থ শনিবাৰে, আৰু দেওবাৰ। সেয়েহে, যদি আপুনি আলিত অক্টোবৰ মাহত আপোনাৰ নিজ বেঙ্ক শাখালৈ যোৱাৰ কথা ভাবিছে, নিশ্চয় নিৰ্দিষ্ট দিনতহে যাব লাগিব। অনুগ্ৰহ কৰি বন্ধৰ দিনবোৰ মনত ৰাখিব আৰু সেই অনুসৰি বেংকৰ কাম হাতত লৈ যাব লাগিব।

কেইদিনমানৰ বাহিৰে, এই বন্ধবোৰৰ বেছিভাগ কেৱল কিছুসংখ্যক চহৰৰ বাবে প্ৰযোজ্য। ৰিজাৰ্ভ বেঙ্ক হলিডে ২০২১ৰ বন্ধ তালিকা অনুসৰি, অক্টোবৰত ২১ টা বন্ধৰ ভিতৰত, তাৰে ১৪ টা বন্ধৰ দিন উৎসৱ পাৰ্বন বাবে আৰু বাকী ৭ দিন হৈছে সপ্তাহৰ অন্তিম দিন বা দ্বিতীয় শনিবাৰ।

সকলো বেংক ৰাজহুৱা বন্ধৰ দিনত বন্ধ থাকে আনহাতে কিছুমান বন্ধ ৰাজ্যভেদে পৃথক হয়। ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে (আৰ.বি.আই.) বন্ধৰ দিনবোৰ তিনিটা ভাগত বিভক্ত কৰি অধীনত ৰাখিছে- নেগোচিয়েবল ইনষ্ট্ৰুমেণ্ট আইনৰ অধীনত বন্ধৰ দিন; নেগোচিয়েবল ইনষ্ট্ৰুমেণ্ট এক্ট আৰু ৰিয়েল-টাইম গ্ৰছ ছেটেলমেণ্ট হলিডেৰ অধীনত বন্ধ; আৰু বেঙ্কৰ একাউণ্ট বন্ধ কৰা দিন।

মাহটোৰ মূল বন্ধ হৈছে গান্ধী জয়ন্তী আৰু দশেৰা। অক্টোবৰ মাহৰ ২ তাৰিখৰ দিনটো হৈছে গান্ধী জয়ন্তী। চহৰ আৰু ৰাজ্যৰ সকলো বেংকৰ বাবে একেই দিনৰ ভিতৰত ই এটা। আনটো সমগ্ৰ দেশৰ বন্ধ হৈছে দশেৰা, অক্টোবৰ মাহৰ ১৫ তাৰিখে। এই বন্ধটো সমগ্ৰ ভাৰতৰ সকলো বেংকৰ বাবে প্ৰযোজ্য হ’ব, ইম্ফল আৰু চিমলাত অৱস্থিত বেংকবোৰৰ বাহিৰে।

বেংক একাউণ্টবোৰ অৰ্ধ-বাৰ্ষিক ভাৱে বন্ধ কৰাৰ বাবে গেংটকৰ বেংকবোৰ ১ অক্টোবৰত বন্ধ থাকিব। মহালয়া অমাৱস্যাৰ বাবে ৬ অক্টোবৰত কলকাতাৰ আগৰতলা, বেংগলুৰুৰ বেংকসমূহ বন্ধ থাকিব। অক্টোবৰ ৭ তাৰিখে, লাইনিংথৌ চানামাহীৰ মেৰা চাওৰেন হাউবাৰ বাবে ইম্ফলৰ বেংকসমূহ বন্ধ থাকিব।

১২ অক্টোবৰত, মহা সপ্তমীৰ বাবে আগৰতলা আৰু কলকাতাৰ বেংকসমূহ বন্ধ থাকিব। ১৩ অক্টোবৰ হৈছে মহা অষ্টমী, আগৰতলা, ভুৱনেশ্বৰ, গেংটক, গুৱাহাটী, ইম্ফল, কলকাতা, পাটনা আৰু ৰাঁচীৰ বেংকসমূহ বন্ধ থাকিব। আগৰতলা, বেংগলুৰু, চেন্নাই, গেংটক, গুৱাহাটী, কানপুৰ, কোচি, কলকাতা, লক্ষ্ণৌ, পাটনা, ৰাঁচী, শ্বিলং, শ্ৰীনগৰ, তিৰুৱন্তপুৰমৰ বেংকসমূহ মহা নৱমীৰ বাবে ১৪ অক্টোবৰত বন্ধ থাকিব। দাচাইনৰ কাৰণে কেৱল গেংটক বেংকসমূহ ১৬ অক্টোবৰত বন্ধ থাকিব। জম্মু আৰু শ্ৰীনগৰৰ বেংকসমূহ অধিগ্ৰহণ দিৱসৰ বাবে ২৬ অক্টোবৰত বন্ধ থাকিব।

● অক্টোবৰ মাহৰ বন্ধৰ তালিকা এনে ধৰণৰ

■ অক্টোবৰ ১ – বেঙ্ক একাউণ্টৰ অৰ্ধবাৰ্ষিক ভাৱে বন্ধ কৰা দিন (গেংটক)।

■ অক্টোবৰ ২ – মহাত্মা গান্ধী জয়ন্তী (সকলো ৰাজ্য)

■ অক্টোবৰ ৩ – দেওবাৰ

■ অক্টোবৰ ৬ – মহালয়া অমাৱস্যা (আগৰতলা, বেংগালুৰু, কলকাতা)

■ অক্টোবৰ ৭ – লাইনিংথৌ চানামাহীৰ মেৰা চাওৰেন হাউবা (ইম্ফল)

■ অক্টোবৰ ৯ – দ্বিতীয় শনিবাৰে

■ অক্টোবৰ ১০ – দেওবাৰ

■ অক্টোবৰ ১২ – দুৰ্গা পূজা (মহা সপ্তমী) / (আগৰতলা, কলকাতা)

■ অক্টোবৰ ১৩ – দুৰ্গা পূজা (মহা অষ্টমী) / (আগৰতলা, ভুৱনেশ্বৰ, গেংটক, গুৱাহাটী, ইম্ফল, কলকাতা, পাটনা, ৰাঁচী)

■ অক্টোবৰ ১৪ – দুৰ্গা পূজা/দশেৰা (মহা নৱমী)/আয়ুথা পূজা (আগৰতলা, বেংগালুৰু, চেন্নাই, গেংটক, গুৱাহাটী, কানপুৰ, কোচি, কলকাতা, লক্ষ্ণৌ, পাটনা, ৰাঁচী, শ্বিলং, শ্ৰীনগৰ, তিৰুৱন্তপুৰম)

■ অক্টোবৰ ১৫ – দুৰ্গা পূজা/দশৰা/দশেৰা (বিজয়া দশমী) / (ইম্ফল আৰু চিমলাৰ বাহিৰে সকলো বেংক)

■ অক্টোবৰ ১৬ – দুৰ্গা পূজা (দাচাইন) / (গেংটক)

■ অক্টোবৰ ১৭ – দেওবাৰ

■ অক্টোবৰ ১৮ – কাতি বিহু (গুৱাহাটী)

■ অক্টোবৰ ১৯ – ইদ-ই-মিলাদ/ঈদ-ই-মিলাদুনাবি/মিলাদ-ই-শ্বেৰিফ (পয়গম্বৰ মহম্মদৰ জন্মদিন)/বাৰাভাফাত / (আহমেদাবাদ, বেলাপুৰ, ভূপাল, চেন্নাই, ডেৰাডুন, হায়দৰাবাদ, ইম্ফল, জম্মু, কানপুৰ, কোচি, লক্ষ্ণৌ, মুম্বাই, নাগপুৰ, নতুন দিল্লী, ৰায়পুৰ, ৰাঁচী, শ্ৰীনগৰ, শ্ৰীনগৰ, তিৰুৱন্তপুৰম)

■ অক্টোবৰ ২০ – মহৰ্ষি বাল্মীকিৰ জন্মদিন/লক্ষ্মী পূজা/ইড-ই-মিলাদ (আগৰতলা, বেংগালুৰু, চণ্ডিগড়, কলকাতা, চিমলা)

■ অক্টোবৰ ২২ – শুক্ৰবাৰে ঈদ-ই-মিলাদ-উল-নবীৰ পিছত (জম্মু, শ্ৰীনগৰ)

■ অক্টোবৰ ২৩ – চতুৰ্থ শনিবাৰ

■ অক্টোবৰ ২৪ – দেওবাৰ

■ অক্টোবৰ ২৬ – অধিগ্ৰহণ দিৱস (জম্মু, শ্ৰীনগৰ)

■ অক্টোবৰ ৩১ – দেওবাৰ

☺️ এই সকলোবোৰ মনত ৰাখি, বন্ধৰ তালিকাৰ ওপৰত নজৰ কৰি বেঙ্কলৈ যাওঁক, ☺️ অন্যথা আপুনি উভতি আহিব লাগিব।

About অশ্বিনী কুমাৰ গগৈ, মুখ্য সম্পাদক, অসম খবৰ 23 Articles
All India Radio- RNU-GHY Web Digital Specialist at Asom Khobor(Chief Editor) Digital Editor NotunSomoy.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.