সান্ধি পূজা | ২০২১ঃ তাৰিখ, সময়, পূজাৰ নিয়ম আৰু ইতিহাস

🙏অষ্টমী আৰু নৱমীৰ মাজত সান্ধি পূজাই যথেষ্ট গুৰুত্ব বহন কৰে। প্ৰাচীন কালৰ পৰা চলি থকা এই পৰম্পৰাটো এতিয়াও একেদৰে শ্ৰদ্ধা আৰু ভক্তিৰে দূর্গা দেৱীৰ ভক্তসকলে অনুসৰণ কৰি পালন কৰি আহিছে। সান্ধি পূজাৰ এই দিনটোত দেৱীক এটা পাচলি বলি হিচাপে দিয়া হয়। জনমানসত এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে, পাচলি ত্যাগ কৰি, দেৱীৰ কৃপা গোটেই পৰিয়ালত থাকে। অষ্টমীৰ শেষলৈকে আৰু নৱমী আৰম্ভ হোৱাৰ পিছৰ সময়ছোৱালৈকে সন্ধি পূজা কৰা হয়। আজিৰ দিনটোত, পৰম্পৰাগত কাপোৰ আৰু পৰম্পৰাগত ধৰণে দেৱীক আধ্যাত্মিক উপাসনা কৰাৰ নিয়ম আছে।

■ সান্ধি পূজা ২০২১ | তাৰিখঃ

এইবাৰ ১৩ অক্টোবৰ তাৰিখে বুধবাৰে সান্ধি পূজা পালন কৰা হয়। বিশ্বাস অনুসৰি দেৱী দুৰ্গাই মহা অষ্টমীত মহিষাসুৰক হত্যা কৰিছিল। আজিৰ দিনটোত, ভক্তসকলে পুষ্পস্তৱকৰ জৰিয়তে দেৱীক উপাসনা কৰে। অনুষ্ঠানটোৰ সৈতে বহুতো নিয়ম আৰু ৰীতি-নীতি জড়িত আছে।

■ সান্ধি পূজা ২০২১ | সময়ঃ

নিশা ১১ঃ২৫ বজাৰ পৰা ১২ঃ১৩ বজাৰ ভিতৰত সান্ধি পূজা পালন কৰা হ’ব। আৰম্ভণি এইবাৰ নিশা ১১ঃ২৫ বজাত আৰম্ভ হ’ব লাগিব। পাচলিৰ বলিদান নিশা ১১ঃ২৫ বজাত হ’ব আৰু দুপৰীয়া ১২ঃ১৩ বজাৰ ভিতৰত পূজা সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগিব।

■ দেৱী দুৰ্গাৰ সান্ধি পূজা আহিনৰ শুক্লাষ্টমীৰ বিশেষ মহেন্দ্ৰক্ষনত পালন কৰা হয়। কোৱা হয় যে, অষ্টম আৰু নৱম তাৰিখৰ শুভ সন্ধিক্ষণটো প্ৰকৃততে সান্ধি পূজা পালন কৰা হয়। এই বিশেষ তাৰিখটো শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ সৈতে বহুতো বিশেষ নিয়ম জড়িত আছে। এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ নিয়ম হৈছে যে, দেৱী দুৰ্গাৰ ভৰিত ১০৮ টা ৰঙা পদুম আগবঢ়োৱা হয় আৰু একে সময়তে, ১০৮ গছি বন্তি জ্বলোৱা হয়।

■ সান্ধি পূজা | ২০২১ ইতিহাসঃ

পুৰাণৰ মতে, দেৱী দুৰ্গা অষ্টম আৰু নৱম তাৰিখত, দেৱী চামুণ্ডাৰ ৰূপত দেখা গৈছিল। এই মুহূৰ্তত, দেৱীয়ে চান্দ আৰু মুণ্ড নামৰ দুটা ভয়ানক ৰাক্ষসক হত্যা কৰে।
আনহাতে ৰামায়ণত উল্লেখ কৰা হৈছে যে ৰামচন্দ্ৰই আহিন মাহত ৰাক্ষসৰ ৰজা ৰাৱণক হত্যা কৰিবলৈ অকালতে জাগ্ৰত হৈছিল। যিহেতু সান্ধী পূজাৰ বিশেষ তাৰিখত দেৱীক ১০৮ টা পদুম আগবঢ়োৱা হৈছিল, হনুমানক দেৱীদাহৰ পৰা ১০৮ টা পদুম ফুল আনিবলৈ কোৱা হৈছিল। তেতিয়া ৰামে নিজেই দেৱীক পদুম দান কৰাৰ ইচ্ছা প্ৰকাশ কৰিছিল। পিছত, দেৱী উপস্থিত হৈছিল আৰু তেওঁক উপহাৰ দিছিল যে তেওঁ ৰাৱণক হত্যা কৰিব পাৰিব। ৰামে ষষ্ঠ দিনা পূজা আৰম্ভ কৰিছিল আৰু দশম দিনা ৰাৱণ ধ্বংস হৈছিল।

About অশ্বিনী কুমাৰ গগৈ, মুখ্য সম্পাদক, অসম খবৰ 23 Articles
All India Radio- RNU-GHY Web Digital Specialist at Asom Khobor(Chief Editor) Digital Editor NotunSomoy.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.