কাগজ কলৰ কৰ্মচাৰীলৈ ভাল খবৰ, ₹৫৭০ কোটি টকাৰ পেকেজ ঘোষণা

গুৱাহাটীঃ কাগজ কলৰ কৰ্মচাৰীৰ বাবে সুখবৰ। বুধবাৰে নিশা হোৱা এক চুক্তি অনুসৰি অসম চৰকাৰে হিন্দুস্তান পেপাৰ কৰ্পোৰেচন লিমিটেডৰ দুটা বন্ধ মিলৰ সম্পত্তি অধিগ্ৰহণ কৰিব আৰু ইয়াৰ কৰ্মচাৰীসকলক ₹৫৭০ কোটি টকাৰ সাহায্য পেকেজ প্ৰদান কৰাৰ বাবে সন্মতি দিছে।

মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ কাৰ্যালয়ত চৰকাৰ আৰু দুয়োখন কাগজ কলৰ ইউনিয়নৰ মাজত ৪ ঘণ্টাৰো অধিক সময় ধৰি আলোচনা অন্তত দুয়ো পক্ষৰ মাজত এখন চুক্তি স্বাক্ষৰিত।

এই বিষয়ে এক টুইটযোগে মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই কয়, অৱশেষত হিন্দুস্তান পেপাৰ কৰ্পোৰেচনৰ শ্ৰমিক আৰু কৰ্মচাৰীসকলৰ সৈতে তেওঁলোকৰ দৰমহা আৰু দৰমহাৰ দীৰ্ঘদিনীয়া অমীমাংসিত সমস্যা সমাধানৰ বাবে এক চুক্তিত উপনীত হওঁ। মোৰ কাৰ্যালয়ত চাৰি ঘণ্টাতকৈও অধিক সময় ধৰি আলোচনা চলিছিল আৰু নিশা ২ বজাত সমাপ্ত হয়,” মুখ্যমন্ত্ৰী ডঃ শৰ্মাই টুইট কৰে।

হাইলাকান্দি জিলাৰ পঞ্চগ্ৰামৰ কাছাৰ কাগজ কল ২০১৫ বৰ্ষৰ অক্টোবৰ মাহৰ পৰা কাৰ্যক্ষম নহয়, আনহাতে মৰিগাঁও জিলাৰ জাগীৰোডৰ নগাঁও কাগজ কল ২০১৭ বৰ্ষৰ মাৰ্চ মাহৰ পৰা বন্ধ হৈ আছে। দুয়োটা মিল বন্ধ হোৱাৰ পিছত, ৯৫ জন কৰ্মচাৰীৰ মৃত্যু হৈছে। ইউনিয়নৰ মতে ৫৫ মাহ ধৰি দৰমহা নোপোৱাৰ বাবে উপযুক্ত চিকিৎসাৰ অভাৱত মৃত্যু হৈছে।

বুধবাৰে দুয়ো পক্ষৰ চুক্তিত মুখ্যমন্ত্ৰী ডঃ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা আৰু উদ্যোগ মন্ত্ৰী চন্দ্ৰ মোহন পাটোৱাৰী আৰু কৰ্মচাৰী সংগঠনৰ প্ৰতিনিধিসকলে স্বাক্ষৰ কৰে।

চুক্তি অনুসৰি, অসম চৰকাৰে মিলসমূহৰ সকলো সম্পত্তি অধিগ্ৰহণ কৰাৰ বাবে অফিচিয়েল লিকুইডেটৰৰ জৰিয়তে ৰাষ্ট্ৰীয় কোম্পানী আইন ন্যায়াধিকৰণৰ (NCLT-National Company Law Tribunal) কাষ চাপিব আৰু কৰ্মচাৰী সংগঠনে নিশ্চিত কৰিব যে ঘৰ, চৌহদ, ভৱন আৰু অন্যান্য সম্পত্তি কোনো বাধা অবিহনে সুচাৰুৰূপে হস্তান্তৰ কৰা হয় আৰু লগতে আইন আদালতত যাতে কাষ চাপিব লগীয়া নহয়।

কৰ্মচাৰীসকলে নিজৰ সম্পত্তি বা ঘৰ খালী কৰাৰ পিছতহে ₹৫৭০ কোটি টকাৰ সাহায্য দিয়া হ’ব। অৱশ্যে, মানৱীয় ভিত্তিত, কোৱাৰ্টাৰবোৰ খালী কৰিবলৈ এমাহৰ সম্প্ৰসাৰণ বাবে সময় দিয়া হ’ব।

চুক্তি অনুসৰি, ৰাজ্য চৰকাৰে এনচিএলটিৰ অনুমোদনৰ তাৰিখৰ পৰা দুমাহৰ ভিতৰত সাহায্য পেকেজ প্ৰদান কৰিব।

ৰাজ্য চৰকাৰে এক বিশেষ নিযুক্তি প্ৰক্ৰিয়াৰে ১০০ জন বিষয়া আৰু শ্ৰমিকক তেওঁলোকৰ অৰ্হতা অনুসৰি আৰু বেতন স্কেলৰ সমান নিযুক্তি প্ৰদান কৰিব, যি তেওঁলোকৰ উৰ্ধতম বয়সৰ সীমা বিবেচনা নকৰে। তেওঁলোকৰ পিএফ, গ্ৰেচুইটি আৰু পেঞ্চন প্ৰদান কৰা হ’ব, কিন্তু অপৰিশোধিত দৰমহা প্ৰদান কৰা নহ’ব।

চৰকাৰে ভৱিষ্যতে অগ্ৰাধিকাৰ ভিত্তিত মিলসমূহ বন্ধ হোৱাৰ বাবে তেওঁলোকৰ সেৱা সম্পূৰ্ণ কৰিব নোৱাৰা কৰ্মচাৰীসকলকো সুবিধা প্ৰদান কৰিব।

চুক্তিখনে পৰিশোধ নকৰাৰ তাৰিখৰ পৰা পৰিশোধ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হোৱালৈকে অপৰিশোধিত ভৱিষ্যত নিধিৰ (পিএফ), গ্ৰেচুইটি, পেঞ্চন দাবী, দৰমহা আৰু অন্যান্য প্ৰাপ্য পৰিমাণ বিবেচনা কৰিছিল।

ৰাজ্য চৰকাৰে সমবায় ঠিকাভিত্তিক কৰ্মীসকলক নিম্নতম জীৱিকা প্ৰাপ্ত কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ এক বিনামূলীয়া সাহায্য প্ৰদান কৰিব, আনহাতে লিকুইডেটৰৰ দ্বাৰা নামভৰ্তিৰ পিছত এলআইচি প্ৰিমিয়াম আৰু দৰমহাৰ পৰা কৰ্তন কৰা গৃহ ঋণৰ ইএমআই চৰকাৰে পৰিশোধ কৰিব।

চুক্তি অনুসৰি, ইতিমধ্যে ৫৮ বছৰ বয়সৰ সীমা অতিক্ৰম কৰা সকলো কৰ্মচাৰীক গুৱাহাটী আৰু কলকাতাৰ সংশ্লিষ্ট পিএফ আয়ুক্তৰ জৰিয়তে পেঞ্চন প্ৰদান কৰা হ’ব, যিটো তেওঁলোকৰ দৰমহাৰ পৰা কৰ্তন কৰা হৈছিল, কিন্তু জমা কৰা হোৱা নাছিল।

ৰাজ্য চৰকাৰে প্ৰথম পৰ্যায়ত মিলকেইটাৰ স্বাস্থ্যকেন্দ্ৰত জড়িত চিকিৎসক, এএনএম আৰু অন্যান্য পেৰামেডিকেল কৰ্মচাৰীসকলক স্থায়ী চৰকাৰী চাকৰি প্ৰদান কৰিব। আনহাতে মিল চৌহদৰ বিদ্যালয়সমূহৰ শিক্ষকসকলক তেওঁলোকৰ দৰমহাৰ পৰা কৰ্তন কৰা দৰমহা, পিএফ, গ্ৰেচুইটি আৰু পেঞ্চনৰ ২৪ মাহলৈকে ৰেহাই দিয়া হ’ব।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.