হোৱাইট হাউচৰ অ’ভাল কার্যয়লত আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বাইডেনক প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ সাক্ষাৎ

■ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে বৃহস্পতিবাৰে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বাইডেনক হোৱাইট হাউচৰ অ’ভাল কাৰ্যালয়ত সাক্ষাৎ কৰে।

দুয়োগৰাকী নেতাই কোভিড-১৯ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ, জলবায়ু পৰিৱৰ্তন আৰু ইণ্ডো-পেচিফিক অঞ্চলত স্থিৰতা নিশ্চিত কৰাৰ বাবে আলোচনা কৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে কোভিড-১৯ৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ মোকাবিলাত ৰাষ্ট্ৰপতি বাইডেন আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ভূমিকাৰ প্ৰশংসা কৰিছে। ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে এখন উন্নত বিশ্বৰ বাবে এক শক্তিশালী আৰু ইণ্ডো-আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সম্পৰ্কৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।

ৰাষ্ট্ৰপতি বাইডেনে কয় যে গণতান্ত্ৰিক মূল্যবোধ, জনসাধাৰণৰ কল্যাণৰ প্ৰতি প্ৰতিশ্ৰুতি আৰু পাৰিবাৰিক সম্পৰ্কৰ প্ৰতি দুয়োখন ৰাষ্ট্ৰৰ এক অংশীদাৰী দায়িত্ব আছে।

সমগ্র বিশ্বই মহাত্মা গান্ধীৰ আদৰ্শৰে অনুপ্ৰাণিত আৰু যিহেতু বিশ্বই অহা সপ্তাহত তেওঁৰ জন্মদিন উদযাপন কৰিব। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয় যে মহাত্মা গান্ধীয়ে সদায় পৃথিৱীৰ ট্ৰাষ্টিশ্বিপৰ বিষয়ে কৈছিল।

তেওঁ কয় যে বিশ্বব্যাপী কল্যাণৰ বাবে ভাৰত আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ দ্বাৰা ট্ৰাষ্টিশ্বিপৰ এই অনুভূতি আগবঢ়াব লাগিব। দুয়োজন নেতাই এতিয়া উচ্চ পৰ্যায়ৰ প্ৰতিনিধি পৰ্যায়ৰ আলোচনাত নিয়োজিত হৈ আছে।

বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী ড০ এছ জয়শংকৰ, ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তা উপদেষ্টা অজিত ডোভাল আৰু বৈদেশিক সচিব হৰ্ষ বৰ্ধন শ্ৰীংলা ভাৰতীয় প্ৰতিনিধি দলৰ অংশ হিচাপে কাম কৰি গৈছে।

এই বৈঠকৰ পিছত প্ৰথমবাৰৰ বাবে কোৱাড নেতাসকলৰ ব্যক্তিগত বৈঠকত অনুষ্ঠিত হ’ব।

অষ্ট্ৰেলিয়াৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী স্কট মৰিচন আৰু জাপানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী য়োশিহিদে চুগাই প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বাইডেনৰ সৈতে কোৱাড সন্মিলনৰ আলোচনাত যোগদান কৰিব।

কালি আমেৰিকাৰ উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি কমলা হেৰিছে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ সৈতে তেওঁৰ প্ৰথম বৈঠকত সন্ত্ৰাসবাদৰ ক্ষেত্ৰত পাকিস্তানৰ ভূমিকাৰ কথা উল্লেখ কৰি কয় যে দেশখনত সন্ত্ৰাসবাদী গোটসমূহে কাম কৰি আছে আৰু ইছলামাবাদক ব্যৱস্থা ল’বলৈ কৈছে যাতে ই আমেৰিকা আৰু ভাৰতৰ নিৰাপত্তাৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাব নোৱাৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী আৰু উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি হেৰিছে ইণ্ডো-আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ কৌশলগত অংশীদাৰীত্ব কঢ়িয়াই অনাৰ সিদ্ধান্ত লয়। আফগানিস্তান আৰু ইণ্ডো-পেচিফিকৰ প্ৰতি ভাবুকিকে ধৰি উমৈহতীয়া স্বাৰ্থৰ বিশ্বব্যাপী বিষয়সমূহৰ ওপৰত আলোচনা কৰে।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.