কৰ্ণাটক বিধানসভা নিৰ্বাচনঃ বয়োজ্যেষ্ঠ ব্যক্তি আৰু শাৰিৰীকভাৱে সক্ষম ব্যক্তিৰ বাবে ঘৰৰ পৰা ভোটগ্ৰহণ

♦ বিজেপি আৰু কংগ্ৰেছৰ শীৰ্ষ ৰাজনৈতিক নেতাসকলে ভোটাৰসকলক আকৰ্ষিত কৰিবলৈ নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰ চলাবলৈ কৰ্ণাটকত ভিৰ কৰিছিল। দুদিনীয়া কৰ্ণাটক ভ্ৰমণৰ প্ৰথম পৰ্যায়ত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি ২৯ এপ্ৰিলত কৰ্ণাটকৰ বিদাৰ জিলাৰ হুমনাবাদ অঞ্চলত জনসমাৱেশক সম্বোধন কৰে।

 

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে জনসাধাৰণক সম্বোধন কৰি কয় যে এই নিৰ্বাচন কেৱল জয়ী হোৱাৰ বাবে নহয়, কৰ্ণাটকক দেশৰ এক নম্বৰ ৰাজ্য হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ বাবে এক নিৰ্বাচন। ৰাজ্যখনৰ উন্নয়নৰ বাবে দ্বৈত ইঞ্জিনৰ চৰকাৰ অপৰিহাৰ্য বুলি কোৱাৰ লগতে ১ নম্বৰ ৰাজ্য হিচাপে গঢ়ি তোলা। কংগ্ৰেছৰ শাসনকালৰ তুলনাত বিজেপি চৰকাৰৰ অধীনত ৰাজ্যখনত তিনিবাৰ বিদেশী বিনিয়োগ বৃদ্ধি পাইছে। তেওঁ কয় যে কংগ্ৰেছে কেৱল কৰ্ণাটকৰ জনসাধাৰণক ভুৱা প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল আৰু কংগ্ৰেছ চৰকাৰৰ অধীনত ৰাজ্যখনৰ কৃষকসকলে সুবিধাৰ পৰা বঞ্চিত হ’বলগা হৈছে।

শেহতীয়াকৈ কংগ্ৰেছৰ মুৰব্বী তথা জ্যেষ্ঠ নেতা মল্লিকাৰ্জুন খাৰ্গেৰ বিৰুদ্ধে কৰা মন্তব্যক লৈ হোৱা বিতৰ্ক সন্দৰ্ভত মোদীয়ে কয় যে কংগ্ৰেছে তেওঁক গালি দিয়ক, কিন্তু তেওঁ কৰ্ণাটকৰ জনসাধাৰণৰ বাবে কাম কৰি থাকিব, আৰু লগতে কয় যে দলটোৱে তেওঁক আগতে ৯১ বাৰ দুৰ্ব্যৱহাৰ কৰিছে। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে আজি বিজয়পুৰা অঞ্চলত আৰু দুখন ৰাজহুৱা সন্মিলন আৰু বেলাগাভি জিলাৰ কুদাচীত সন্ধিয়াৰ ভাগত ৪.৫ কিলোমিটাৰ এক পথযাত্ৰাৰ বাবে ৰাজ্যৰ ৰাজধানী বেংগালুৰুত উপস্থিত হোৱাৰ পূৰ্বে ভাষণ প্ৰদান কৰিব। কংগ্ৰেছৰ সাধাৰণ সম্পাদক প্ৰিয়ংকা গান্ধীয়ে এখন নিৰ্বাচনী জনসভা সম্বোধন কৰিছিল আৰু ধাৰৱাৰ্ডৰ কুণ্ডগোলত এটা ৰোড শ্ব’ত অংশ লৈছে।

Karnataka Assembly Elections 2023: Full list of Congress candidates | Elections News,The Indian Express

ইয়াৰ পিছত কংগ্ৰেছ নেত্ৰীগৰাকীয়ে উত্তৰ কানাড়াৰ হালিয়ালত এখন ৰাজহুৱা সভা সম্বোধন কৰিব। ইফালে, প্ৰদেশ কংগ্ৰেছৰ মুৰব্বী ডি কে শিৱকুমাৰে আজি কয় যে কৰ্ণাটকৰ আগন্তুক বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ ফলাফল তেওঁলোকৰ পক্ষত আছে আৰু ২০২৪ চনৰ লোকসভা নিৰ্বাচনত দলটোৰ আৰম্ভণি আৰু দুৱাৰ মুকলি কৰিব।

দলৰ প্ৰাৰ্থীসকলৰ বাবে ১১ দিনীয়া প্ৰচাৰ অভিযান আৰম্ভ কৰা প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী তথা জনতা দলৰ (চেকুলাৰ) নেতা এইচ ডি দেৱগৌড়াই বেংগালুৰু গ্ৰাম্য অঞ্চলত ৰাজহুৱা সভা আৰু ৰোড শ্ব’ অনুষ্ঠিত কৰে। পিছত তেওঁ ৰামনগৰ জিলাত এক ৰাজহুৱা সমাৱেশক সম্বোধন কৰিব।

Campaigning for assembly elections picks up in Karnataka; Vote from home begins for older persons & Persons with Disabilities

ইফালে, ৮০ বছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ বাবে ভোটদান প্ৰক্ৰিয়া ইতিমধ্যে আৰম্ভ হৈছে। শাৰিৰীকভাৱে বাধাগ্ৰস্ত লোকসকলে ভোটদান বাবে ঘৰৰ পৰা ভোটদানৰ দ্বাৰা প্ৰাৰ্থী বাছনি কৰিছে। নিৰ্বাচন আয়োগৰ সূত্ৰই জনোৱা মতে ২,৮০৬ জন যোগ্য, যাৰ ভিতৰত আছে বয়সৰ ২,৪০৪ জন জ্যেষ্ঠ ভোটাৰ, আৰু ৪০২ জন শাৰীৰিকভাৱে অক্ষম ভোটাৰে এই সুবিধাটো বাছনি কৰিছে। এইয়া প্ৰথমবাৰৰ বাবে নিৰ্বাচন আয়োগে ভোটকেন্দ্ৰসমূহ পৰিদৰ্শন কৰিবলৈ অক্ষম হোৱাৰ বাবে ভোটদানৰ পৰা যাতে বাদ নপৰে তাৰ বাবে এনে পদক্ষেপ আৰম্ভ কৰিছে। মাইচুৰুৰ উপায়ুক্ত আৰু জিলা নিৰ্বাচন বিষয়া কে ভি ৰাজেন্দ্ৰই কৈছে যে ৭জন সদস্যৰে গঠিত মুঠ ১৩৫ টা দলে তেওঁলোকৰ পঞ্জীভুক্ত ঠিকনাত ভোটদানৰ সুবিধাৰ বাবে পুৱা ৯ বজাৰ পৰা সন্ধিয়া ৫ বজাৰ ভিতৰত ভোটাৰৰ কাষলৈ গৈছে। ভোটগ্ৰহণৰ পূৰ্বে বুথ পৰ্যায়ৰ বিষয়াসকলৰ জৰিয়তে ভোটাৰৰ আত্মীয়-স্বজনলৈ বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰা হৈছে।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.