প্ৰসাৰ ভাৰতীৰ আৰ্কাইভত সংগ্ৰহ থকা অমূল্য সম্পদৰ হ’ব নিলাম

■ এইবাৰ নিলাম হ’ব প্ৰসাৰ ভাৰতীৰ অমূল্য সমলসমূহ। প্ৰসাৰ ভাৰতী আৰ্কাইভত জমা হৈ আছে বহু দুষ্প্ৰাপ্য অমূল্য সম্পদ। বিভিন্ন কেন্দ্ৰসমূহে প্ৰসাৰ ভাৰতীৰ প্ৰাক-স্বাধীনতা কালৰ বিভিন্ন সমল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব। তাৰ বাবে প্ৰসাৰ ভাৰতী আগবাঢ়ি আহিছে। বিধানসভা অধিবেশনৰ বিভিন্ন গুৰুত্বপূৰ্ণ বাতৰিৰ ৰেকৰ্ডিঙৰ ফুটেজ ই-নিলামৰ জৰিয়তে বিক্ৰী কৰা হ’ব। যোৱা ৮ অক্টোবৰত এক নিৰ্দেশনাত প্ৰসাৰ ভাৰতীয়ে উল্লেখ কৰি কয় যে এক শুদ্ধ ই-নিলামৰ জৰিয়তে প্ৰসাৰ ভাৰতীৰ হাতত সংগ্ৰহ থকা বিভিন্ন সামগ্ৰী হস্তান্তৰ কৰা হ’ব।

প্ৰসাৰ ভাৰতীয়ে ভাৰতীয় সংস্কৃতি, ইতিহাস, পৰম্পৰাৰ অন্যতম বাহক হিচাপে সমগ্ৰ দেশতে থকা প্ৰসাৰ ভাৰতীৰ কাৰ্যালয়ে বিভিন্ন ঘটনাৰ বিৱৰণ সংৰক্ষণ কৰি আহিছে। প্ৰসাৰ ভাৰতীৰ সৈতে দেশৰ বহুতো গুৰুত্বপূৰ্ণ অনুষ্ঠানৰ তথ্য আছে। ইফালে, সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিত, বিভিন্ন চেনেলৰ বাবে সেই সমলৰ চাহিদা বৃদ্ধি পাইছে। প্ৰসাৰ ভাৰতীৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া শশী শেখৰ ভেম্পতীয়ে কৈছিল যে বিভিন্ন সমল কেইবা দশক ধৰি দূৰদৰ্শন আৰু অল ইণ্ডিয়া ৰেডিঅ’ৰ হাতত আছে। তেওঁলোকে টেপ বা ৰেকৰ্ড কৰি সম্পাদন কৰি ৰাখিছে। তেনে ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকক প্ৰথম পদক্ষেপ হিচাপে প্ৰথমে ডিজিটেল মাধ্যমলৈ ৰূপান্তৰিত কৰা হ’ব। ইয়াৰ পিছত বিভিন্ন মাধ্যম আৰু অ’টিটি (OTT) প্লেটফৰ্মৰ পৰা বিভিন্ন ধৰণে প্ৰচাৰ কৰা হ’ব। কিন্তু আগতে এই সন্দৰ্ভত কোনো নিৰ্দিষ্ট নীতি নাছিল। এইবাৰ এটা নিৰ্দিষ্ট পৰিকল্পনা লোৱা হৈছে।

প্ৰসাৰ ভাৰতীয়ে এইবাৰ এক্সক্লুছিভ আৰু নন এক্সক্লুছিভক দুটা শ্ৰেণীত বিভক্ত কৰিছে। প্ৰিমিয়াম সমল এবছৰৰ বাবে নিলাম কৰিব পাৰি। আৰ্কাইভৰ সমল ৫ বছৰৰ বাবে নিলাম কৰা হ’ব পাৰে বুলি জানিব পৰা গৈছে।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.