প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ অধীনত চৰকাৰ বাওঁপন্থী উগ্ৰবাদৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত ৰাজ্যসমূহৰ উন্নয়নৰ বাবে প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধঃ গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহ

■ গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে দেওবাৰে নতুন দিল্লীত বাওঁপন্থী উগ্ৰবাদৰ ওপৰত এখন পৰ্যালোচনা বৈঠকত সভাপতিত্ব কৰে। অনুষ্ঠানত ভাষণ প্ৰসংগত অমিত শ্বাহে কয়, প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নেতৃত্বত চৰকাৰ বাওঁপন্থী উগ্ৰবাদৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত ৰাজ্যসমূহৰ উন্নয়নৰ বাবে প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ।

লগতে তেওঁ কয় যে, প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নেতৃত্বত বাওঁপন্থী উগ্ৰবাদৰ বিৰুদ্ধে কঠোৰ পদক্ষেপ লোৱাৰ ক্ষেত্ৰত কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্যসমূহৰ যুটীয়া প্ৰচেষ্টাৰ ফলত যথেষ্ট সফলতা লাভ কৰিছে। বাওঁপন্থী উগ্ৰবাদৰ ঘটনা ২৩ শতাংশ হ্ৰাস পাইছে আৰু মৃত্যুৰ সংখ্যাও ২১ শতাংশ হ্ৰাস পাইছে। কেইবা দশকৰ যুঁজত আমি এনে এক বিন্দুত উপনীত হৈছো য’ত প্ৰথমবাৰৰ বাবে মৃত্যুৰ সংখ্যা ২০০ তকৈও কম আৰু এইটো আমাৰ সকলোৰে বাবে এক বৃহৎ সাফল্য।

গৃহমন্ত্ৰীয়ে কয় যে, চৰকাৰে বহু বছৰ ধৰি ৰাজনৈতিক দলসমূহৰ প্ৰতি মনোযোগ নিদিয়াকৈ দুটা দিশত যুঁজ দি আহিছে। যিসকলে অস্ত্ৰ ত্যাগ কৰি মূলসুঁতিত যোগদান কৰিব বিচাৰে তেওঁলোকক হৃদয়েৰে সন্মান সহকাৰে আদৰণি জনোৱা হয়, কিন্তু যিসকলে অস্ত্ৰ গ্ৰহণ কৰে আৰু নিৰীহ লোক আৰু আৰক্ষীক আক্ৰমণ কৰে, তেওঁলোককো একেই সঁহাৰি দিয়া হ’ব। তেওঁ কয় যে এইসমূহ অঞ্চলত অশান্তিৰ মূল কাৰণ হৈছে যে স্বাধীনতাৰ পিছৰ পৰা যোৱা ৬ দশকত উন্নয়ন তাত হোৱা নাই আৰু এতিয়া ইয়াৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ, দ্ৰুত গতিৰ বিকাশৰ উপলব্ধতা নিশ্চিত কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয় হৈ পৰিছে, যাতে সাধাৰণ আৰু নিৰীহ লোকসকলে তেওঁলোকৰ সন্ত্ৰাসবাদৰ সৈতে যোগদান নকৰে।

নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নেতৃত্বত উন্নয়ন অব্যাহত আছে আৰু এতিয়া নক্সালবাদীসকলেও বুজি পাইছে যে নিৰীহ লোকসকলক তেওঁলোকে বিপথে পৰিচালিত নকৰে। তেওঁ ৰাজ্যসমূহক আহ্বান জনায় কয় যে, সন্ত্ৰাসৰ প্ৰভাৱিত ৰাজ্যসমূহৰ মুখ্য সচিবসকলে বাওঁপন্থী উগ্ৰবাদৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ কমেও প্ৰতি ৩ মাহত কেন্দ্ৰীয় সংস্থাসমূহৰ ডিজিপি আৰু বিষয়াসকলৰ সৈতে এক পৰ্যালোচনা বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰিব। তেওঁ কয় যে যোৱা দুবছৰত নিৰাপত্তা কঠোৰ নথকা অঞ্চলসমূহৰ লগতে মহাৰাষ্ট্ৰ আৰু উৰিষ্যাত নিৰাপত্তা শিবিৰ বৃদ্ধিৰ এক বৃহৎ আৰু সফল প্ৰচেষ্টা কৰা হৈছে। গৃহমন্ত্ৰীয়ে কয় যে যোৱা ৪০ বছৰত ১৬ হাজাৰতকৈও অধিক নাগৰিকৰ প্ৰাণ হেৰুওৱা সমস্যাটোৰ বিৰুদ্ধে সমাধানসূত্ৰ এতিয়া শেষত উপনীত হৈছে আৰু ইয়াক ত্বৰান্বিত আৰু নিৰ্ণায়ক কৰাৰ প্ৰয়োজন।

শেহতীয়াকৈ ভাৰত চৰকাৰে বহুতো উগ্ৰপন্থী গোটক আত্মসমৰ্পণ কৰাত আৰু বিশেষকৈ উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলত অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ নিবাৰণ কৰাত সফল হৈছে। তেওঁ কয়, এতিয়ালৈকে প্ৰায় ১৬ হাজাৰ কেডাৰে সমাজৰ মূলসুঁতিত উভতি আহিছে, যাৰ ভিতৰত আছে বড়োলেণ্ড চুক্তি, ব্ৰু চুক্তি, কাৰ্বি আংলং চুক্তি আৰু ত্ৰিপুৰাৰ বিদ্ৰোহী কেডাৰসকলৰ আত্মসমৰ্পণ।

গৃহমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে লগতে কয় যে, বাওঁপন্থী উগ্ৰপন্থীসকলৰ সন্ত্ৰাসৰ উৎসবোৰ নিষ্ক্ৰিয় কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ সংস্থাসমূহে একেলগে এটা ব্যৱস্থা প্ৰস্তুত কৰি ইয়াক বন্ধ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা উচিত। তেওঁ সকলো মুখ্যমন্ত্ৰীক অহা এবছৰৰ বাবে বাওঁপন্থী উগ্ৰবাদৰ সমস্যাক অগ্ৰাধিকাৰ দিবলৈ আহ্বান জনায়, যাতে এই সমস্যাত স্থায়ী সমাধান উলিয়াব পৰা যায়।

বৈঠকত গ্ৰামোন্নয়ন আৰু পঞ্চায়তীৰাজ মন্ত্ৰী গিৰিৰাজ সিং, জনজাতীয় পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী অৰ্জুন মুণ্ডা, যোগাযোগ আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰী অশ্বিনী বৈষ্ণৱ, পথ পৰিবহণ আৰু ঘাইপথ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী জেনেৰেল ভি কে সিং আৰু গৃহ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী নিত্যানন্দ ৰায়ে অংশগ্ৰহণ কৰে। বিহাৰ, উৰিষ্যা, মহাৰাষ্ট্ৰ, তেলেংগানা, মধ্য প্ৰদেশ আৰু ঝাৰখণ্ডৰ মুখ্যমন্ত্ৰী আৰু অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ গৃহমন্ত্ৰী ছত্তীশগড়, পশ্চিম বংগ আৰু কেৰালাৰ জ্যেষ্ঠ বিষয়াসকলেও বৈঠকত অংশগ্ৰহণ কৰে।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.