প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে আজি উত্তৰ প্ৰদেশৰ কুশীনগৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰ উদ্বোধন কৰিব

■ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি উত্তৰ প্ৰদেশ ভ্ৰমণ কৰি কুশীনগৰত বিভিন্ন উন্নয়নমূলক কামৰ উদ্বোধন কৰিব। যিয়ে ‘জীৱনধাৰণৰ সহজলভ্যতা’ আগবঢ়াব আৰু বিশেষ অভিধম্মা দিৱস উদযাপন কৰিব।

আজি পুৱা প্ৰায় ১০ বজাত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কুশীনগৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰ উদ্বোধন কৰা হ’ব। কুশীনগৰ হৈছে এখন বিশেষ ঠাই য’ত গৌতম বুদ্ধই মহাপৰিনিৰ্বাণ লাভ কৰিছিল বুলি বিশ্বাস আছে।

পুৱা প্ৰায় ১১.৩০ বজাত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে মহাপৰিনিৰ্বাণ মন্দিৰত অভিধম্মা দিৱস উপলক্ষে আয়োজিত এক অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰিব। দুপৰীয়া প্ৰায় ১.১৫ বজাত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কুশীনগৰত বিভিন্ন উন্নয়নমূলক প্ৰকল্পৰ উদ্বোধন কৰাৰ লগতে আধাৰশিলা স্থাপনৰ বাবে এক ৰাজহুৱা অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰিব।

কুশীনগৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰৰ উদ্বোধন শ্ৰীলংকাৰ কলম্বোৰ পৰা বিমানবন্দৰত উদ্বোধনী বিমান অৱতৰণৰ বাবে চিহ্নিত কৰা হ’ব, আৰু শ্ৰীলংকাৰ ১০০ৰো অধিক বৌদ্ধ সন্ন্যাসী আৰু বিশিষ্ট ব্যক্তিৰ প্ৰতিনিধি দল কঢ়িয়াই অনা হ’ব। দলটোৰ ভিতৰত আছে ১২ জনীয়া পবিত্ৰ দলটোৱে পবিত্ৰ বুদ্ধ স্মৃতি প্ৰদৰ্শনৰ বাবে লৈ আনিছে। প্ৰতিনিধি দলটোত শ্ৰীলংকাৰ বৌদ্ধ ধৰ্মৰ চাৰিওজন নিকাটা (অৰ্ডাৰ), আসগিৰিয়া, অমৰাপুৰা, ৰমন্য, মালৱাট্টাৰ লগতে কেবিনেট মন্ত্ৰী নমল ৰাজপক্ষৰ নেতৃত্বত শ্ৰীলংকা চৰকাৰৰ ৫ জন মন্ত্ৰীৰ অনুনায়ক (উপ-মুৰব্বী) অন্তৰ্ভুক্ত আছে।

কুশীনগৰ বুধা বৰ্তনীৰ এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ আৰু আন্তৰ্জাতিক বিমানবন্দৰে ঠাইখনৰ বিকাশত পৰিৱৰ্তনকাৰী হিচাপে প্ৰমাণ কৰিব।

কুশীনগৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰটো আনুমানিক ২৬০ কোটি টকা ব্যয়েৰে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। ঘৰুৱা আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় তীৰ্থযাত্ৰীসকলক ভগৱান বুদ্ধৰ মহাপৰিনিৰ্বাণ স্থান পৰিদৰ্শন কৰাত সহায় কৰিব আৰু বিশ্বজুৰি বৌদ্ধ তীৰ্থযাত্ৰা সময়ত পবিত্ৰ স্থানসমূহক সংযোগ কৰাৰ এক প্ৰচেষ্টা হ’ব। বিমানবন্দৰটোৱে উত্তৰ প্ৰদেশ আৰু বিহাৰৰ ওচৰৰ জিলাসমূহত সেৱা আগবঢ়াব আৰু অঞ্চলটোত বিনিয়োগ আৰু নিযুক্তিৰ সুযোগ বৃদ্ধিৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ হিচাপে পৰিগণিত হ’ব।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে মহাপৰিনিৰ্বাণ মন্দিৰ পৰিদৰ্শন কৰাৰ উপৰিও ভগৱান বুদ্ধৰ হেলান দিয়া মূৰ্তিলৈ অৰ্চনা আৰু চিভাৰ আগবঢ়াব আৰু বোধি গছৰ পুলি ৰোপণ কৰিব। মোদীয়ে অভিধম্মা দিৱস উপলক্ষে আয়োজিত এক অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰিব। এই দিনটো বৌদ্ধ সন্ন্যাসীসকলৰ বাবে তিনি মাহৰ বৰষুণৰ আশ্ৰয় – বৰ্ষাৱা বা ভাছাৰ সমাপ্তিৰ প্ৰতীক, যাৰ সময়ত তেওঁলোকে বিহাৰ আৰু মঠৰ এটা ঠাইত থাকে আৰু প্ৰাৰ্থনা কৰিব। অনুষ্ঠানটোত শ্ৰীলংকা, থাইলেণ্ড, ম্যানমাৰ, দক্ষিণ কোৰিয়া, নেপাল, ভূটান আৰু কম্বোডিয়াৰ বিশিষ্ট সন্ন্যাসীসকলৰ লগতে বিভিন্ন দেশৰ ৰাষ্ট্ৰদূতসকলেও অংশগ্ৰহণ কৰিব বুলি জানিব পৰা গৈছে।

মোদীয়ে গুজৰাটৰ ভাদনগৰ আৰু অন্যান্য স্থানৰ পৰা খনন কৰা অজন্তা ফ্ৰেস্কো, বৌদ্ধ সূত্ৰ কেলিগ্ৰাফী আৰু বৌদ্ধ শিল্পকলাৰ চিত্ৰপ্ৰদৰ্শনীৰ মাজেৰে দৰ্শন কৰি ওলাই যাব।

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কুশীনগৰৰ বৰৱাত এক ৰাজহুৱা অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰিব। অনুষ্ঠানটোত তেওঁ কুশীনগৰত ৰাজকিয়া চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ ২৮০ কোটিৰো অধিক ব্যয় সাপেক্ষে নিৰ্মাণৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিব। চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়খনত ৫০০ বিচনাযুক্ত চিকিৎসা কক্ষ থাকিব আৰু ২০২২-২০২৩ শিক্ষাবৰ্ষত এম.বি.বি.এছ. পাঠ্যক্ৰমত ১০০ জন শিক্ষাৰ্থীক ভৰ্তি কৰা হ’ব। মোদীয়ে এই উপলক্ষে ১৮০ কোটি টকাৰ ১২ টা উন্নয়নমূলক প্ৰকল্পৰ আধাৰশিলা উদ্বোধন কৰিব।

অন্য এক টুইটযোগে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয় যে, আজি আমাৰ আন্তঃগাঁথনি আৰু অসামৰিক বিমান পৰিবহন খণ্ডৰ বাবে এক বিশেষ দিন। তেওঁ কয়, কুশীনগৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰে উত্তৰ প্ৰদেশ আৰু বিহাৰক লাভান্বিত কৰিব। মোদীয়ে লগতে কয় যে সমগ্ৰ দেশতে চিকিৎসা সম্পৰ্কীয় আন্তঃগাঁথনি বৃদ্ধি কৰাটো চৰকাৰৰ নিৰন্তৰ প্ৰচেষ্টা। তেওঁ কয় যে কুশীনগৰত ৯ খন চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় দেশৰ বাবে উৎসৰ্গিত কৰা হ’ব বা আধাৰশিলা স্থাপন কৰা হ’ব।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.