নৰ্থ ইষ্ট ডাইজেষ্টিভ এণ্ড লিভাৰ ফাউণ্ডেচনে গুৱাহাটীত হেপাটাইটিছ সজাগতা কাৰ্যসূচী ।

নৰ্থ ইষ্ট ডাইজেষ্টিভ এণ্ড লিভাৰ ফাউণ্ডেচনে গুৱাহাটীত সপ্তাহজোৰা হেপাটাইটিছ সজাগতা কাৰ্যসূচী ।
• হেপাটাইটিছ বি আৰু হেপাটাইটিছ চি-ৰ অধিক সজাগতা আৰু প্ৰতিৰোধৰ বাবে ২৮ জুলাই ২০২৩ তাৰিখে লতাশিল খেলপথাৰৰ পৰা নেহৰু ষ্টেডিয়ামলৈ পুৱা ৬ বজাত “আপোনাৰ লিভাৰৰ বাবে দৌৰ” আয়োজন ।

অসম খবৰ গুৱাহাটী, ২৬ জুলাই, ২০২৩:

নৰ্থ ইষ্ট ডাইজেষ্টিভ এণ্ড লিভাৰ ফাউণ্ডেচনে সাধাৰণ ৰাইজৰ মাজত হেপাটাইটিছ ৰোগ সম্পৰ্কে সজাগতা সৃষ্টিৰ বাবে গুৱাহাটীত এক সপ্তাহজোৰা কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰিছে। ভাইৰেল হেপাটাইটিছৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ প্ৰতি বছৰে ২৮ জুলাইত বিশ্ব হেপাটাইটিছ দিৱস পালন কৰা হয়, যাৰ ফলত লিভাৰৰ প্ৰদাহ হয় যি গুৰুতৰ হৈ লিভাৰ চিৰোচিছ (liver cirrhosis ) আৰু লিভাৰৰ কৰ্কট (liver cancer ) ৰোগ হব পাৰে।
সংবাদ মাধ্যমক সম্বোধন কৰি গুৱাহাটীৰ জ্যেষ্ঠ গেষ্ট্ৰোএণ্টেৰোলজিষ্ট আৰু হেপাটোলজিষ্ট ডাঃ বিডি গোস্বামীয়ে কয়, “ এই বিশ্ব হেপাটাইটিছ দিৱস ২০২৩ -ত, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ সৈতে সংগতি ৰাখি নৰ্থ ইষ্ট ডাইজেষ্টিভ এণ্ড লিভাৰ ফাউণ্ডেচনে হেপাটাইটিছৰ যত্ন প্ৰাথমিক স্বাস্থ্য সুবিধা আৰু সম্প্ৰদায়ৰ ওচৰলৈ অনাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিছে, তেওঁলোকৰ যি প্ৰকাৰৰ হেপাটাইটিছ নহওঁক কিয় যাতে মানুহে চিকিৎসা আৰু উন্নত যত্ন লাভ কৰে ।”
হেপাটাইটিছ হৈছে বিশ্বৰ এক স্বাস্থ্য সমস্যা য’ত প্ৰতি ৩০ ছেকেণ্ডত, ভাইৰেল হেপাটাইটিছ সম্পৰ্কীয় ৰোগৰ ফলত কাৰোবাৰ মৃত্যু হয়। অৱশ্যে, প্ৰতিটো হেপাটাইটিছ-সম্পৰ্কীয় মৃত্যু সঠিক পৰীক্ষা আৰু চিকিৎসা সেৱাৰ জৰিয়তে প্ৰতিৰোধ কৰা যায় ।
ভাইৰেল ৰোগৰ বিষয়ে বৰ্ণনা কৰি গুৱাহাটীৰ গেষ্ট্ৰোএণ্টেৰোলজিষ্ট ডাঃ অমিতাভ গোস্বামীয়ে কয়, “ হেপাটাইটিছে যিকোনো লোকক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে, কিন্তু স্বাস্থ্য প্ৰণালীৰ দ্বাৰা আটাইতকৈ কম সেৱা আগবঢ়োৱা লোক আৰু সম্প্ৰদায়ৰ ওপৰত ইয়াৰ অসামঞ্জস্যপূৰ্ণ প্ৰভাৱ পৰে। হেপাটাইটিছ হৈছে লিভাৰৰ প্ৰদাহ, সাধাৰণতে ভাইৰেল সংক্ৰমণৰ ফলত হয়। পাঁচটা মুখ্য হেপাটাইটিছ ভাইৰাছ আছে, যাক এ, বি, চি, ডি আৰু ই বুলি কোৱা হয়। এই পাঁচ প্ৰকাৰৰ ৰোগ আৰু মৃত্যুৰ বোজা, প্ৰাদুৰ্ভাৱ আৰু মহামাৰী বিয়পাৰ সম্ভাৱনাৰ বাবে আটাইতকৈ বেছি চিন্তাৰ বিষয়।”
বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ২০৩০ চনৰ ভিতৰত হেপাটাইটিছ নিৰ্মূল কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে। সেয়েহে, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই দেশবোৰক নিৰ্দিষ্ট লক্ষ্য লাভ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে-
• হেপাটাইটিছ বি আৰু চি-ৰ নতুন সংক্ৰমণ ৯০% হ্ৰাস কৰে ;
• লিভাৰৰ চিৰোচিছ আৰু কৰ্কট ৰোগৰ পৰা হেপাটাইটিছ সম্পৰ্কীয় মৃত্যু ৬৫% হ্ৰাস কৰে ;
• নিশ্চিত কৰিব যে হেপাটাইটিছ বি আৰু চি ভাইৰাছ থকা কমেও ৯০% লোকৰ ৰোগ ধৰা পৰে; আৰু
• যোগ্য সকলৰ কমেও ৮০% লোকে উপযুক্ত চিকিৎসা লাভ কৰে।
হেপাটাইটিছ বি – ই হৈছে হেপাটাইটিছ বি ভাইৰাছৰ (HBV) ফলত হোৱা এক বিপদজনক লিভাৰৰ সংক্ৰমণ। এইটো এটা ডাঙৰ গোলকীয় স্বাস্থ্য সমস্যা। ই ক্ৰনিক সংক্ৰমণ সৃষ্টি কৰিব পাৰে আৰু চিৰোচিছ আৰু লিভাৰৰ কৰ্কটৰোগৰ ফলত লোকসকলৰ মৃত্যুৰ উচ্চ আশংকা থাকে।
হেপাটাইটিছ চি – হেপাটাইটিছ চি ভাইৰাছ হৈছে এক তেজবাহিত ভাইৰাছ। ই তীব্ৰ আৰু ক্ৰনিক দুয়োধৰণৰ সংক্ৰমণ সৃষ্টি কৰে। তীব্ৰ HCV সংক্ৰমণ সাধাৰণতে লক্ষণহীন হয় আৰু বেছিভাগেই জীৱনৰ বাবে বিপদজনক ৰোগৰ সৃষ্টি নকৰে । সংক্ৰমিত ব্যক্তিৰ প্ৰায় ৩০% (১৫-৪৫%) কোনো চিকিৎসা অবিহনে সংক্ৰমণৰ ৬ মাহৰ ভিতৰত স্বতঃস্ফূৰ্তভাৱে ভাইৰাছটো পৰিষ্কাৰ কৰে।
হেপাটাইটিছ বি আৰু হেপাটাইটিছ চি ভাইৰাছৰ গুৰুত্বৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, প্ৰতি বছৰে নৰ্থ ইষ্ট ডাইজেষ্টিভ এণ্ড লিভাৰ ফাউণ্ডেচনে গেষ্ট্ৰোএণ্টেৰোলজী বিভাগ, গুৱাহাটী চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু ইণ্ডিয়ান চ’চাইটি অফ গেষ্ট্ৰোএণ্টেৰোলজী, নৰ্থ ইষ্ট চেপ্টাৰৰ সহযোগত ২৮ জুলাইত “বিশ্ব হেপাটাইটিছ দিৱস” পালন কৰে। এই বছৰো, এই দুটা মাৰাত্মক ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ সজাগতা বিয়পাবলৈ আৰু ভাইৰেল হেপাটাইটিছৰ বিশ্বব্যাপী বোজাৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু প্ৰকৃত পৰিৱৰ্তন প্ৰভাৱিত কৰিবলৈ বিশ্বক একক বিষয়ৰ অধীনত একত্ৰিত কৰাৰ বাবে বিভিন্ন কাৰ্যকলাপৰ আয়োজন কৰা হৈছে। এই বছৰৰ বিষয়বস্তু হৈছে ‘ৱান লাইফ ৱান লিভাৰ’।
হেপাটাইটিছ বি আৰু হেপাটাইটিছ চি-ৰ অধিক সজাগতা আৰু প্ৰতিৰোধৰ বাবে পুৱা ৬ বজাত লতাশিল খেলপথাৰৰ পৰা নেহৰু ষ্টেডিয়াম, বি বৰুৱা ৰোড, গুৱাহাটী লৈ “আপোনাৰ লিভাৰৰ বাবে দৌৰ” নামৰ এক সমদল আয়োজন কৰা হ’ব।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.