নৰ্থ ইষ্ট ডাইজেষ্টিভ এণ্ড লিভাৰ ফাউণ্ডেচনৰ সংবাদ মেল 

 

নৰ্থ ইষ্ট ডাইজেষ্টিভ এণ্ড লিভাৰ ফাউণ্ডেচনৰ সংবাদ মেল

অসম খবৰ গুৱাহাটী, ২৬ জুলাই

ভাইৰেল হেপাটাইটিছৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ প্ৰতি বছৰে ২৮ জুলাইত বিশ্ব হেপাটাইটিছ দিৱস পালন কৰা হয়, যাৰ ফলত যকৃতৰ প্ৰদাহ হয় যাৰ ফলত গুৰুতৰ ৰোগ হয় অৰ্থাৎ যকৃতৰ চিৰোচিছ আৰু যকৃতৰ কৰ্কট ৰোগ হয়।
বিশ্ব হেপাটাইটিছ দিৱস ২০২২-ত, গেষ্ট্ৰোএণ্টেৰোলজী বিভাগ, গুৱাহাটী চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু ইণ্ডিয়ান চ’চাইটি অফ গেষ্ট্ৰোএণ্টেৰোলজীৰ সহযোগত বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা, নৰ্থ ইষ্ট ডাইজেষ্টিভ এণ্ড লিভাৰ ফাউণ্ডেচনৰ সৈতে সংগতি ৰাখি, উত্তৰ-পূব অধ্যায়ে হেপাটাইটিছ যত্নক প্ৰাথমিক স্বাস্থ্য সুবিধা আৰু জনসাধৰণৰ ওচৰলৈ অনাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিছে যাতে মানুহে উন্নত চিকিৎসা আৰু যত্ন লাভ কৰে, তেওঁলোকৰ যি প্ৰকাৰৰ হেপাটাইটিছ নহওঁক কিয়।
হেপাটাইটিছক এক গোলকীয় স্বাস্থ্য সমস্যা বুলি কিয় ধৰা হয় সেই সন্দৰ্ভত জ্যেষ্ঠ গেষ্ট্ৰোএণ্টেৰোলজিষ্ট আৰু হেপাটোলজিষ্ট ডাঃ বি ডি গোস্বামীয়ে তেওঁৰ মতামত জনাই কয়, “প্ৰতি ৩০ ছেকেণ্ডত, ভাইৰেল হেপাটাইটিছ সম্পৰ্কীয় ৰোগৰ ফলত কাৰোবাৰ মৃত্যু হয়।

অৱশ্যে, সঠিক পৰীক্ষা আৰু চিকিৎসা সেৱাৰ দ্বাৰা প্ৰতিটো হেপাটাইটিছ সম্পৰ্কীয় মৃত্যু প্ৰতিৰোধ কৰা সম্ভৱ, হেপাটাইটিছে যিকোনো লোকক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে, কিন্তু স্বাস্থ্য প্ৰণালীৰ দ্বাৰা আটাইতকৈ কম সেৱা আগবঢ়োৱা লোক আৰু জনসাধৰণৰ ওপৰত ইয়াৰ অসামঞ্জস্যপূৰ্ণ প্ৰভাৱ পৰে।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ২০৩০ চনৰ ভিতৰত হেপাটাইটিছ নিৰ্মূল কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে। তালৈ যাবলৈ, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই দেশবোৰক নিৰ্দিষ্ট লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে :
• হেপাটাইটিছ বি আৰু চি-ৰ নতুন সংক্ৰমণ ৯০% হ্ৰাস কৰে ;
• যকৃতৰ চিৰোচিছ আৰু কৰ্কট ৰোগৰ পৰা হেপাটাইটিছ সম্পৰ্কীয় মৃত্যু ৬৫% হ্ৰাস কৰে ;
• নিশ্চিত কৰিব যে হেপাটাইটিছ বি আৰু চি ভাইৰাছ থকা কমেও ৯০% লোক ৰ ৰোগ ধৰা পৰে; আৰু
• যোগ্য সকলৰ কমেও ৮০% লোকে উপযুক্ত চিকিৎসা লাভ কৰে।
ভাইৰেল হেপাটাইটিছ কি
হেপাটাইটিছ হৈছে যকৃতৰ প্ৰদাহ, সাধাৰণতে ভাইৰেল সংক্ৰমণৰ ফলত হয়। পাঁচটা মুখ্য হেপাটাইটিছ ভাইৰাছ আছে, যাক প্ৰকাৰ এ, বি, চি, ডি আৰু ই বুলি কোৱা হয়। এই পাঁচ প্ৰকাৰৰ ৰোগ আৰু মৃত্যুৰ বোজা আৰু প্ৰাদুৰ্ভাৱ আৰু মহামাৰী বিয়পাৰ সম্ভাৱনাৰ বাবে আটাইতকৈ বেছি চিন্তাৰ বিষয়।

হেপাটাইটিছ বি
মূল তথ্যসমূহ–
• হেপাটাইটিছ বি হৈছে এক ভাইৰেল সংক্ৰমণ যি যকৃতক আক্ৰমণ কৰে আৰু তীব্ৰ আৰু দীৰ্ঘম্যাদী দুয়োধৰণৰ ৰোগ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।
• ভাইৰাছটো সচৰাচৰ জন্ম আৰু প্ৰসৱৰ সময়ত মাতৃৰ পৰা শিশুলৈ সংক্ৰমিত হয়, লগতে সংক্ৰমিত সঙ্গীৰ সৈতে যৌন সম্ভোগৰ সময়ত তেজ বা শৰীৰৰ অন্যান্য তৰলৰ সংস্পৰ্শৰ জৰিয়তে, অসুৰক্ষিত বেজী বা তীক্ষ্ণ সঁজুলিৰ সংস্পৰ্শলৈ আহে।
বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই অনুমান কৰিছে যে ২০১৯ চনত ২৯৬ নিযুত লোক দীৰ্ঘম্যাদী হেপাটাইটিছ বি সংক্ৰমণত আক্ৰান্ত আছিল, প্ৰতি বছৰে ১.৫ নিযুত নতুন সংক্ৰমণৰ সৈতে।
• ২০১৯ চনত, হেপাটাইটিছ বি-ৰ ফলত আনুমানিক ৮২০,০০০ লোকৰ মৃত্যু হৈছিল, বেছিভাগ চিৰোচিছ আৰু হেপাটোচেলুলাৰ কাৰ্চিনোমা (প্ৰাথমিক যকৃতৰ কৰ্কট) ৰ ফলত।
• সুৰক্ষিত, উপলব্ধ আৰু কাৰ্যকৰী ভেকছিনৰ দ্বাৰা হেপাটাইটিছ বি প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি।
হেপাটাইটিছ চি
মূল তথ্যসমূহ-
• এণ্টিভাইৰেল ঔষধে হেপাটাইটিছ চি সংক্ৰমণ থকা ৯৫% ৰো অধিক লোকক আৰোগ্য কৰিব পাৰে, কিন্তু ৰোগ নিৰ্ণয় আৰু চিকিৎসা কম।
• বৰ্তমান হেপাটাইটিছ চি-ৰ বিৰুদ্ধে কোনো কাৰ্যকৰী ভেকছিন নাই।
• বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই অনুমান কৰিছিল যে ২০১৯ চনত, প্ৰায় ২৯০,০০০ লোক হেপাটাইটিছ চি-ৰ ফলত মৃত্যু বৰণ কৰিছিল, বেছিভাগ চিৰোচিছ আৰু হেপাটোচেলুলাৰ কাৰ্চিনোমা (প্ৰাথমিক যকৃতৰ কৰ্কট)ৰ ফলত।
বিশ্বব্যাপী, আনুমানিক ৫৮ নিযুত লোকৰ দীৰ্ঘম্যাদী হেপাটাইটিছ চি ভাইৰাছ সংক্ৰমণ আছে, প্ৰতি বছৰে প্ৰায় ১.৫ নিযুত নতুন সংক্ৰমণ হয়। দীৰ্ঘম্যাদী হেপাটাইটিছ চি সংক্ৰমণত আনুমানিক ৩.২ নিযুত কিশোৰ আৰু শিশু আছে।
• হেপাটাইটিছ চি হৈছে হেপাটাইটিছ চি ভাইৰাছৰ ফলত হোৱা যকৃতৰ প্ৰদাহ।
• ভাইৰাছটোৱে তীব্ৰ আৰু দীৰ্ঘম্যাদী হেপাটাইটিছ দুয়োটা সৃষ্টি কৰিব পাৰে, মৃদু ৰোগৰ পৰা আৰম্ভ কৰি যকৃতৰ চিৰোচিছ আৰু কৰ্কট ৰোগকে ধৰি এক গুৰুতৰ, জীৱনজোৰা ৰোগলৈকে।
• হেপাটাইটিছ চি ভাইৰাছ হৈছে এক তেজবাহিত ভাইৰাছ আৰু বেছিভাগ সংক্ৰমণ অসুৰক্ষিত বেজী প্ৰক্ৰিয়া, অসুৰক্ষিত স্বাস্থ্য সেৱা, পৰীক্ষা নকৰা ৰক্ত সঞ্চাৰণ, বেজীৰ ঔষধ ব্যৱহাৰ আৰু তেজৰ সংস্পৰ্শলৈ অহা যৌন অভ্যাসৰ পৰা তেজৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ফলত হয়।
হেপাটাইটিছ বি আৰু হেপাটাইটিছ চি ভাইৰাছৰ গুৰুত্বৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, প্ৰতি বছৰে নৰ্থ ইষ্ট ডাইজেষ্টিভ এণ্ড লিভাৰ ফাউণ্ডেচনে গেষ্ট্ৰোএণ্টেৰোলজী বিভাগ, গুৱাহাটী চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু ইণ্ডিয়ান চ’চাইটি অফ গেষ্ট্ৰোএণ্টেৰোলজী, নৰ্থ ইষ্ট চেপ্টাৰৰ সহযোগত ২৮ জুলাইত “বিশ্ব হেপাটাইটিছ দিৱস” পালন কৰি আছে। এই বছৰো, তেওঁলোকে এই দুটা মাৰাত্মক ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ সজাগতা বিয়পাবলৈ বিভিন্ন কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰিছে আৰু ভাইৰেল হেপাটাইটিছৰ বিশ্বব্যাপী বোজাৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু প্ৰকৃত পৰিৱৰ্তনপ্ৰভাৱিত কৰিবলৈ বিশ্বক একক বিষয়ৰ অধীনত একত্ৰিত কৰিছে।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.