প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আয়ুষ্মান ভাৰত ডিজিটেল মিছনৰ শুভাৰম্ভ কৰিব

● প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি পুৱা ১১ বজাত ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে আয়ুষ্মান ভাৰত ডিজিটেল মিছনৰ শুভাৰম্ভ কৰিব। আয়ুষ্মান ভাৰত ডিজিটেল মিছনৰ পাইলট প্ৰকল্প প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে যোৱা বছৰৰ ১৫ আগষ্টত লালকিল্লাত স্বাধীনতা দিৱসৰ দিনটোত ঘোষণা কৰিছিল।

বৰ্তমান, আয়ুষ্মান ভাৰত ডিজিটেল মিছন ৬ টা কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলত পাইলট পৰ্যায়ত ৰূপায়ণ কৰা হৈছে। এই কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলসমূহ হ’ল আন্দামান আৰু নিকোবৰ, চণ্ডিগড়, দাদৰা আৰু নগৰ হাভেলি আৰু দমন আৰু দিউ, লাডাখ, লক্ষদ্বীপ আৰু পুডুচেৰী। এক টুইট বাৰ্তাত মোদীয়ে কয়, আজি ভাৰতৰ স্বাস্থ্যসেৱা খণ্ডৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দিন। এই অভিযানে স্বাস্থ্যসেৱাৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ উন্নত কৰাৰ বাবে প্ৰযুক্তিৰ সুবিধা লাভ কৰিছে আৰু খণ্ডটোত নতুন উদ্ভাৱনৰ বাবে দুৱাৰ মুকলি কৰিছে।

আয়ুষ্মান ভাৰত ডিজিটেল মিছনৰ দেশব্যাপী ৰোলআউট ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাস্থ্য অথৰিটিয়ে আয়ুষ্মান ভাৰত প্ৰধানমন্ত্ৰী জন আৰোগ্য যোজনাৰ তৃতীয় বাৰ্ষিকী উদযাপন কৰাৰ সৈতে মিলিত কৰোৱা হৈছে। এই অভিযানে নাগৰিকসকলৰ সন্মতিৰ সৈতে দ্ৰাঘিমাংশৰ স্বাস্থ্য ৰেকৰ্ডৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ আৰু আদান-প্ৰদান সক্ষম কৰি তুলিব।

এই অভিযানে স্বাস্থ্য খণ্ডত এক নতুন বিপ্লৱৰ সূচনা কৰিব। আয়ুষ্মান ভাৰত ডিজিটেল মিছনৰ মুখ্য লক্ষ্যৰ ভিতৰত আছে প্ৰতিজন নাগৰিকৰ বাবে এক স্বাস্থ্য পৰিচয় পত্ৰ, যি তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্য একাউণ্ট হিচাপেও কাম কৰিব, যাৰ সৈতে ব্যক্তিগত স্বাস্থ্যৰ তথ্য মোবাইল এপ্লিকেচনৰ সহায়ত সংযোগ কৰি আৰু চাবও পাৰি। স্বাস্থ্য একাউণ্টত প্ৰতিটো পৰীক্ষা, প্ৰতিটো ৰোগ, চিকিৎসকে ভ্ৰমণ কৰা, গ্ৰহণ কৰা ঔষধ আৰু ৰোগ নিৰ্ণয়ৰ বিৱৰণ থাকিব। ই চিকিৎসক আৰু চিকিৎসালয় আৰু স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰদানকাৰীসকলৰ বাবে ব্যৱসায় কৰাৰ সহজতা নিশ্চিত কৰিব। এই অভিযানে ডিজিটেল স্বাস্থ্য পৰিস্থিতি নিয়ন্ত্ৰণৰ ভিতৰত আন্তঃকাৰ্যকৰীতা সৃষ্টি কৰিব।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.