উন্নত গৱেষণাৰ বাবে পতঞ্জলি আৰু টোকলাই চাহ গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানৰ মাজত বুজাবুজি চুক্তি

যোৰহাটঃ টোকলাই চাহ গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান, যোৰহাটে শীঘ্ৰেই ৰাজ্যখনত চাহ উৎপাদনৰ প্ৰসাৰিত কৰাৰ বাবে পতঞ্জলিৰ সৈতে সহযোগিতা কৰিব। শনিবাৰে অনুষ্ঠিত এখন বৈঠকত অসম উদ্যোগ আৰু বাণিজ্য মন্ত্ৰী চন্দ্ৰ মোহন পাটোৱাৰী আৰু পতঞ্জলি আয়ুৰ্বেদৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বালাকৃষ্ণৰ মাজত উন্নত গৱেষণাৰ বাবে বুজাবুজিৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হয়।

অসম উদ্যোগ আৰু বাণিজ্য মন্ত্ৰী চন্দ্ৰ মোহন পাটোৱাৰীৰ মতে, অসমত বৃহৎ সংখ্যক ঔষধি উদ্ভিদ উপলব্ধ আৰু পতঞ্জলিৰ সহযোগত দুয়োটা পক্ষই বহু পৰিমাণে উপকৃত হ’ব। এই সহযোগিতাৰ দ্বাৰা, অসমৰ চাহ পাত আৰু বীজৰ পৰা কেইবাটাও ৰাসায়নিক যৌগ আহৰণ কৰা হ’ব আৰু যাক ঔষধ, প্ৰসাধন সামগ্ৰী আৰু স্বাস্থ্যসন্মত সামগ্ৰীত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব।

বালাকৃষ্ণই কৈছে যে, অসম উদ্যোগ আৰু বাণিজ্য বিভাগৰ সৈতে পতঞ্জলিৰ সহযোগিতাই অসমত ঔষধি খেতিৰ প্ৰচাৰত সহায় কৰিব। ইফালে ৰাজ্য চৰকাৰে ৰাজ্যখনত চাহ উৎপাদন বৃদ্ধি ৰখাৰ বাবে অসমৰ কামৰূপ জিলাৰ ছয়গাঁৱত এখন চাহ উদ্যান স্থাপন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এই চাহ উদ্যানৰ সৈতে ৰে’ল আৰু বন্দৰও সংযোগ কৰা হ’ব। চৰকাৰে লগতে কয় যে কাৰ্গো আৰু গুদাম আৰু অন্যান্য সুবিধা যেনে চাহ গ্ৰাইণ্ডিং, মিক্সিং, পেকেজিং আৰু অন্যান্য ইউটিলিটি সেৱা এটা স্থাপন কৰা হ’ব।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.