পিতৃক চাহ দোকানী হোৱাৰ সপোন পূৰণ কৰিলে অভিনেত্ৰীয়ে, নিজেও চাহ বিক্ৰী কৰি উপাৰ্জন কৰে টকা

■ দেউতাকৰ হাতত ধৰি খোজ কাঢ়িবলৈ শিকা ছোৱালীজনী এতিয়া ডাঙৰ হৈ ২৮ বছৰ হ’ল। পিতৃৰ ধাৰ পূৰণ কৰিবলৈ পিতৃৰ সপোনক বাস্তৱত ৰূপায়িত কৰিছে নিজ সন্তানে। তাতেই দেউতাকৰ বিপুল আনন্দ।

এজন সাধাৰণ মানুহ। যাদৱপুৰৰ সুখেন গুহই যোৱা বছৰ লকডাউনৰ আৰম্ভণিতে এটা অ-বঙালী প্ৰতিষ্ঠানত তেওঁ কৰ্মৰত চাকৰি হেৰুৱাইছিল। হঠাৎ আৰ্থিক অনাটনৰ মাজত সোমাই পৰিল তেওঁ। চিন্তাত মানসিক বিভিন্ন অশান্তি আৰম্ভণি হ’ল। কি কৰিব উপাইবিহীন হৈ সৰু ব্যৱসায়ৰ কথা চিন্তা কৰিলে তেওঁ। প্ৰয়োজন মূলধন। কিন্ত ক’ত পাব! সেই সপোন তেওঁ ভাবি থাকোতে থমকি ৰ’ল। কিন্তু আজি অভিনেত্ৰী জীয়ৰী বিনীতাই তেওঁক সপোন ভাঙিবলৈ নিদিলে। তাৰ পৰিৱৰ্তে, হাতত যেতিয়া টকা আহিব তেওঁ এটা ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ আশ্বাস দিছিল পিতৃক। উপাৰ্জনৰ পথ বিচাৰি ঘৰৰ সকলো দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছিল।

অৱশ্যে বিনীতাই তাইৰ কলেজৰ দিনৰ পৰা ভিন্ন কাম কৰিছিল আৰু নিজৰ পঢ়াৰ খৰচ নিজে উপাৰ্জন কৰিছিল। বৰ্তমান তেওঁ এতিয়া পেছাত এগৰাকী অভিনেত্ৰী। তাই দিনটোৰ বেছিভাগ সময় ৰূপালী পৰ্দাৰ উজ্জ্বলতা আৰু গ্লেমাৰৰ ৰূপৰ মাজত সময় পাৰ কৰে। কিন্তু তথাপিও, যেতিয়া তেওঁ তেওঁৰ দেউতাকৰ চাহৰ দোকান খোলাৰ দীৰ্ঘদিনীয়া সপোনৰ বিষয়ে বুজিছিল, তেওঁ আপত্তি কৰা নাছিল। তাৰ পৰিৱৰ্তে, তেওঁ মনত সিদ্ধান্ত লয় যে তেওঁ হাতত টকা পালেহে ৬৫ বছৰীয়া দেউতাকৰ সপোন পূৰণ কৰিব।

নতুন দোকান শুভাৰম্ভৰ পিছত চাহৰ দোকানত সুখেন গুহ

অভিনেত্ৰীৰ পৰা চাহ-দোকানী দেউতাকৰ ছোৱালীলৈ যাত্ৰাত তেওঁ সামাজিক পৰিচয়ৰ বাবেও লজ্জাবোধ কৰা নাছিল।

অভিনয়ৰ বন্ধুবৰ্গৰ সন্মুখত নিজকে এজন চাহ বিক্ৰেতা দেউতাকৰ জীয়ৰী হিচাপে পৰিচয় দিয়াটো কিমান যুক্তিপূৰ্ণ? বিনীতাৰ উত্তৰ, “সময় পোৱাৰ লগে লগে মই মোৰ দেউতাৰ দোকানত কচোৰী ভাজোঁ। মই কেতিয়াবা বিক্ৰীও কৰোঁ। ঘৰত সময় থাকিলে মই ৰান্ধিছিলোঁ, দোকানৰ দৰে। দেউতা আৰু মই মানুহে জীয়াই থাকিবলৈ যি কৰোঁ সেয়া কৰি আছো।”

অভিনেত্ৰী বিনীতাৰ বৰ্তমান প্ৰায় ৬.৫ লাখ সামাজিক মাধ্যমৰ অনুৰাগী আছে, শেহতীয়াকৈ এটা পূজা সংগীত ভিডিঅ’ত বিনীতাক দেখা গৈছে। তেওঁ বিজ্ঞাপন, ৱেব চিৰিজ ইত্যাদিত কাম কৰিছে। কিন্তু নিম্ন-মধ্যবিত্ত পৰিয়ালৰ এজনী ছোৱালী হিচাপে, তেওঁ জীৱন যুঁজৰ পৰা বাচি থকাৰ মানসিকতা সবল কৰিলে। বিনীতাই কয়, “আমি ভাড়াঘৰত বাস কৰোঁ। কিন্তু মই জানো যে মোৰ মা-দেউতাৰ বাবে মই এদিন এটা ঘৰ সাজিব লাগিব। মই এইটো কথা মনত ৰাখিছো। ”

বিনীতাই এটা সময়ত পইচাৰ বাবে বিভিন্ন ঠাইত কাম কৰিছিল। স্নাতকোত্তৰ পৰীক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, তেওঁ প্ৰথমে ২,৫০০ টকা দৰমহালৈ চৰকাৰী বিদ্যালয়ৰ শিক্ষকতাৰ চাকৰিত যোগদান কৰিছিল।এইয়া যথেষ্ট নাছিল। গতিকে সপ্তাহৰ শেষত থিয়েটাৰত অভিনয় শিক্ষাৰ আৰম্ভণি কৰিছিল। তাতেই কেমেৰাৰ সন্মুখলৈ অহাৰ সুযোগ পাইছিল।

কিন্তু বিনীতা যথেষ্ট চাপত আছিল কিয়নো যোৱা এবছৰ ধৰি লকডাউনত কাম বন্ধ হৈ আছিল। পিছত, যেতিয়া তেওঁ পুনৰ উপাৰ্জন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে, তেওঁ লাহে লাহে দেউতাকৰ চাহৰ দোকানৰ বাবে টকা সংগ্ৰহ কৰিলে।

অভিনেত্ৰী বিনীতাৰ মতে, “বৰ্তমান, চাহৰ দোকান ভাড়া লৈ পূজাৰ পঞ্চমীৰ পৰা ব্যৱসায় আৰম্ভ হৈছে। বিনিয়োগ হৈছে ১,০০৪ টকা। কিন্তু এইটো মোৰ পৰিয়ালৰ বাবে কম টকা নহয়। কিন্তু তেনেদৰে চাহ বিক্ৰী হোৱা নাছিল। কিছু সময় লাগিব। ”

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.