গুগলে আমেৰিকাত বন্ধ কৰিব গুগল পে, ভাৰতীয় ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ কি হ’ব?

● Google announces closure of Google Pay in the US to simplify app experience
● Users to be migrated to Google Wallet, with services starting June 4, 2024
● Google Pay services in other countries, including India, to remain unaffected
■ইণ্টাৰনেট চাৰ্চ ইঞ্জিন গুগলে ২০২৪ চনৰ ৪ জুনৰ পৰা আমেৰিকাত নিজৰ পেমেণ্ট এপ গুগল পে বন্ধ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে।

সকলো ব্যৱহাৰকাৰীকে গুগল ৱালেটলৈ সংযোগ কৰা হ’ব বুলি জানিবলৈ দিছে। অৱশ্যে অন্য দেশৰ সেৱাসমূহ একেদৰে চলি থাকিব।

গুগলে ঘোষণা কৰা মতে এপটো সহজ কৰি ব্যৱহাৰকাৰীৰ বৃদ্ধিৰ বাবে আমেৰিকাত গুগল পে বন্ধ কৰিব। সকলো ব্যৱহাৰকাৰীকে গুগল ৱালেটলৈ পৰিৱৰ্তন কৰা হ’ব। আমেৰিকাত এই স্বতন্ত্ৰ গুগল পে এপটো ২০২৪ চনৰ ৪ জুন তাৰিখৰ পৰা ব্যৱহাৰ কোনেও কৰিব নোৱাৰিব।

গুগল ৱালেটে ইন-ষ্ট’ৰ টেপ-টু-পে আৰু পেমেণ্ট মেথড মেনেজমেণ্টৰ দৰে জনপ্ৰিয় বৈশিষ্ট্যসমূহ ধৰি ৰাখিব। কোম্পানীটোৰ এটা ব্লগ পোষ্টত প্ৰকাশ পাইছে যে আমেৰিকাত গুগল পেতকৈ গুগল ৱালেটৰ ব্যৱহাৰ পাঁচগুণ বেছি।

কোম্পানীটোৱে নিজৰ ব্লগ পোষ্টত এইদৰে উল্লেখ কৰিছে কয়,
“গুগল ৱালেট মানুহে টেপ আৰু পেৰ বাবে ব্যৱহৃত পেমেণ্ট কাৰ্ডসমূহ ষ্ট’ৰত সুৰক্ষিতভাৱে সংৰক্ষণ কৰাৰ প্ৰাথমিক স্থান ইতিমধ্যে প্ৰযোজ্য হৈ আছে, লগতে অন্যান্য ডিজিটেল সামগ্ৰী যেনে ট্ৰেনজিট কাৰ্ড, ড্ৰাইভিং লাইচেন্স, ষ্টেট আইডি আৰু বহুতো। এপৰ ব্যৱহাৰ সৰল কৰিবলৈ, গুগল পে আমেৰিকান সংস্কৰণৰ ২০২৪ চনৰ ৪ জুন তাৰিখৰ পৰা স্বতন্ত্ৰ গুগল পে এপটো আৰু ব্যৱহাৰৰ বাবে উপলব্ধ নহ’ব।’

ইফালে কোম্পানীৰ পৰা জনোৱা মতে ভাৰতকে ধৰি আন দেশৰ গুগল পে’ৰ সেৱাত কোনো প্ৰভাৱ নপৰে। এই পৰিৱৰ্তন মসৃণ হ’ব বুলি আশা কৰা হৈছে, আৰু অনলাইন চেকআউট আৰু ইন-ষ্ট’ৰ পেমেণ্টৰ বাবে গুগল পেৰ সাধাৰণ ব্যৱহাৰ অপৰিৱৰ্তিত অৱস্থাতে থাকিব।

গুগল পে এপৰ ভাৰতীয় আৰু ছিংগাপুৰৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলে কোনো পৰিৱৰ্তন দেখা নাপাব কাৰণ কোম্পানীটোৱে এই দেশসমূহৰ নিৰ্দিষ্ট প্ৰয়োজনীয়তাসমূহ পূৰণ কৰি আছে বুলি জনাইছে। ২০২৪ চনৰ ৪ জুনৰ পিছত কেৱল আমেৰিকাৰ ব্যৱহাৰকাৰীয়ে গুগল পে ৱেবছাইটৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ বেংক একাউণ্টলৈ ধন চাব আৰু স্থানান্তৰ কৰিব পাৰিব।
এণ্ড্ৰইডৰ বাবে গুগল ৱালেট এপৰ শেহতীয়া সংস্কৰণ গুগল প্লেৰ পৰা ডাউনলোড কৰিব পাৰিব। গুগল পে’ ৱেবছাইটতো কাৰ্ড মেনেজমেণ্ট কৰিব পাৰিব।

ভিন্ন ষ্ট’ৰ, বিমানৰ টিকট, ট্ৰেনজিট, ল’য়ালিটি কাৰ্ড ষ্ট’ৰ ইত্যাদিত গুগলৰ তথ্য অনুসৰি ১৮০খনতকৈও অধিক দেশৰ লোকে ডেস্কটপ, মোবাইল আৰু ইন-ষ্ট’ৰত বজাৰ কৰাৰ বাবে পেমেণ্ট কৰিবলৈ গুগল পে ব্যৱহাৰ কৰে।

About অশ্বিনী কুমাৰ গগৈ, মুখ্য সম্পাদক, অসম খবৰ 30 Articles
All India Radio- RNU-GHY Web Digital Specialist at Asom Khobor(Chief Editor) Digital Editor NotunSomoy.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.