এছ বি আই জেনেৰেল ইঞ্চিউৰেন্সৰ এই খাৰিফ ঋতুত পঞ্চম শস্য বীমা সপ্তাহৰ সজাগতা অভিযান

এছ বি আই জেনেৰেল ইঞ্চিউৰেন্সৰ এই খাৰিফ ঋতুত পঞ্চম শস্য বীমা সপ্তাহৰ সজাগতা অভিযান
5~খন ৰাজ্যৰ কৃষক জনগোষ্ঠীক শিক্ষা প্ৰদানৰ বাবে খাৰিফৰ বতৰ আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে সজাগতামূলক কাৰ্যসূচী আৰম্ভ

 

ডিজিটেল ডেস্ক মুম্বাই 6 জুলাই:2023  ভাৰতৰ অন্যতম আগশাৰীৰ জেনেৰেল বীমা কোম্পানী এছ বি আই জেনেৰেলে আগন্তুক খাৰিফ বতৰৰ বাবে 5 সংখ্যক ‘শস্য বীমা সপ্তাহ’ সজাগতা অভিযান আৰম্ভ কৰিছে। কোম্পানীয়ে কৃষক সমাজৰ বাবে বিভিন্ন কাৰ্যসূচী যেনে সভা, কৰ্মশালা, আৰু প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত কৰিব, আজাদী কা অমৃত মহোৎসৱৰ সহায়ত পিএমএফবিৱাই,(PMFY) ইয়াৰ সুবিধা আৰু মূল বৈশিষ্ট্যসমূহৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ। এই পদক্ষেপৰ লক্ষ্য হৈছে পিএমএফবিৱাই আঁচনিৰ অধীনত কৃষকৰ নামভৰ্তি বৃদ্ধি আৰু প্ৰৱেশ বৃদ্ধি কৰা।
এই সজাগতা অভিযানৰ অংশ হিচাপে এছ বি আই জেনেৰেলে সমগ্ৰ মহাৰাষ্ট্ৰ, মধ্যপ্ৰদেশ, কৰ্ণাটক, ওড়িশা আৰু অসম ৰাজ্যত এই কাৰ্যকলাপসমূহ ৰূপায়ণ কৰিব। প্ৰতিখন নিযুক্ত ৰাজ্যৰ গণ্যমান্য ব্যক্তিৰ উপস্থিতিত সজাগতা সপ্তাহটো আৰম্ভ কৰা হ’ব আৰু ফ্লেগ অফ কৰা হ’ব।
এছ বি আই জেনেৰেল ইঞ্চিউৰেন্সে পি এম এফ বি ৱাই (PMFY)আঁচনিত অংশগ্ৰহণ কৰি আহিছে আৰু দেশৰ সকলো অঞ্চলৰ 16 খন ৰাজ্যত আঁচনিখন ৰূপায়ণৰ বিপুল অভিজ্ঞতা আছে। বছৰ বছৰ ধৰি কোম্পানীয়ে 50 লাখ টকাৰ ওপৰত দাবী পৰিশোধ কৰিছে। কৃষকক 7,816 কোটি টকা।
এছ বি আই জেনেৰেল ইঞ্চিউৰেন্সৰ এম ডি এণ্ড চি ই অ’  কিশোৰ কুমাৰ পোলুডাছুৱে কয়, “জলবায়ু পৰিৱৰ্তনে কৃষিৰ প্ৰতি যথেষ্ট ভাবুকি কঢ়িয়াই আনিছে, যাৰ ফলত কৃষকসকল দুৰ্বল হৈ পৰিছে।” কৃষিক্ষেত্ৰত জলবায়ু পৰিৱৰ্তনে সৃষ্টি কৰা প্ৰত্যাহ্বানসমূহ মোকাবিলা কৰা প্ৰধানমন্ত্ৰী ফছল বীমা যোজনা (পিএমএফবিৱাই) এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ। এই আঁচনিখনত অংশগ্ৰহণ কৰি কৃষকসকলে জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ লগত জড়িত বিপদসমূহ লাঘৱ কৰিব পাৰে আৰু বহনক্ষম কৃষি পদ্ধতিৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিব পাৰে। আমি, এছ বি আই জেলেৰেল ইঞ্চুৰেঞ্চ আমাৰ প্ৰক্ৰিয়াসমূহ নিৰন্তৰ উন্নত কৰি আৰু প্ৰযুক্তিভিত্তিক সমাধানৰ প্ৰৱৰ্তন কৰি কৃষক সম্প্ৰদায়ক সমৰ্থন আৰু সুৰক্ষা দিবলৈ সাজু হৈ আছো যাৰ ফলত কৃষকসকলৰ বাবে সহজ প্ৰৱেশ আৰু দ্ৰুত সঁহাৰিৰ সময় সৃষ্টি হৈছে। আমি কৃষকসকলক অনিশ্চয়তাৰ পৰা নিজকে ৰক্ষা কৰিবলৈ আৰু জলবায়ু সম্পৰ্কীয় প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈও তেওঁলোকৰ কৃষি কাৰ্য্যকলাপৰ ধাৰাবাহিকতা নিশ্চিত কৰিবলৈ পিএমএফবিৱাইত নামভৰ্তি কৰিবলৈ আহ্বান জনাম।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.