34 C
Guwahati
Wednesday, July 28, 2021

Buy now

দেশৰ আগশাৰীৰ নন-বেঙ্কিং ফাইনেন্স কোম্পানী ইণ্ডোষ্টাৰ কেপিটেল ফাইনেন্সৰ গুৱাহাটীস্থিত জনতা হিন্দী উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত এটা অনাময় কমপ্লেক্স নিৰ্মাণৰ সুবিধা প্ৰদান

◆ ছোৱালীক শক্তিশালী কৰিবলৈ আৰু তেওঁলোকক বিদ্যালয়ত থকাত সহায় কৰিবলৈ হেবিটেট ফৰ হিউমেনিটি ইণ্ডিয়া সৈতে ইণ্ডোষ্টাৰ অংশীদাৰ

■ ইণ্ডোষ্টাৰ হাবিটেট ইণ্ডিয়াৰ সৈতে গুৱাহাটীৰ জনতা হিন্দী উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত এটা অনাময় কমপ্লেক্স নিৰ্মাণৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিব।

■ হেবিটেট ইণ্ডিয়া শিক্ষাৰ্থী সকলক উন্নত পৰিচ্ছন্নতা অভ্যাস, স্বাস্থ্য আৰু অনাময় সৃষ্টি কৰিবলৈ প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰিব।

● গুৱাহাটীত ইণ্ডোষ্টাৰ কেপিটেল ফাইনেন্সৰ ফেগশীপ শাখা খোলাৰ সৈতে সংমিশ্ৰণ কৰা প্ৰকল্প।

গুৱাহাটীঃ ভাৰতৰ আগশাৰীৰ নন-বেঙ্কিং ফাইনেন্স কোম্পানী ইণ্ডোষ্টাৰ কেপিটেল ফাইনেন্সে সমগ্ৰ দেশৰ বিদ্যালয়ত মুকলি শৌচ নিৰ্মূল কৰা আৰু সুৰক্ষিত পৰিচ্ছন্নতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিবলৈ হেবিটেট ফৰ হিউমেনিটি সৈতে অংশীদাৰিত্ব কৰিছে।

এই অংশীদাৰিত্বৰ অধীনত, ইণ্ডোষ্টাৰে অসমৰ গুৱাহাটীত জনতা হিন্দী বিদ্যালয় উচ্চ বিদ্যালয়ত এক অপৰিষ্কাৰ অনাময় কমপ্লেক্স নিৰ্মাণত সহায় কৰিব, যিটো হেবিটেট ইণ্ডিয়াৰ দ্বাৰা কাৰ্যকৰী কৰা হ’ব। অংশীদাৰিত্বৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ হ’ব স্বাস্থ্যকৰ পৰিচ্ছন্নতা অভ্যাস, ঋতুস্ৰাৱৰ স্বাস্থ্য ব্যৱস্থাপনা আৰু অনাময়ৰ ওপৰত শিক্ষাৰ্থীসকলক আচৰণ পৰিৱৰ্তন যোগাযোগ (বিচিচি) প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰা।

Mr. Deep Jaggi, Chief Business Officer and Mr. Indrajit Das, Regional Business Head- West Bengal, Indostar at the groundbreaking

নতুন অনাময় কমপ্লেক্সে মুখ্যতঃ প্ৰৱল সম্প্ৰদায়ৰ ৩৯৪ জন শিক্ষাৰ্থী (২০২ জন ল’ৰা আৰু ১৯২ জনী ছোৱালী)ৰ জীৱন সলনি কৰিব। ছোৱালী শিক্ষাৰ্থীসকলে এতিয়া এটা পৃথক শৌচাগাৰৰ প্ৰৱেশ কৰিব, যিয়ে তেওঁলোকক এক সুৰক্ষিত স্থান প্ৰদান কৰিব, বিশেষকৈ তেওঁলোকৰ ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত।

শৌচাগাৰ আৰু পাইপ-পানীৰ প্ৰৱেশ নথকা স্থানত থকা অভিভাৱকৰ মাজত সাক্ষৰতাৰ হাৰ কম আৰু গৃহ প্ৰকল্পৰ দৰে কেইবাটাও কাৰকৰ বাবে এই অঞ্চলটো স্বাস্থ্য আৰু অনাময় ৰখাৰ মানৱতা কম। বেছিভাগ শিশুৱে খালি ভৰিৰে খোজ কাঢ়ি থকাটোৱেও তেওঁলোকক সংক্ৰমণৰ বাবে অধিক সংবেদনশীল কৰি তুলিছে।

অৱশ্যে, এই গুৰুত্বপূৰ্ণ উদ্যোগৰ সৈতে, ইণ্ডোষ্টাৰ আৰু হেবিটেট ইণ্ডিয়াই শিশুসকলক সুৰক্ষিত স্থান, পৰিষ্কাৰ খোৱা পানীৰ প্ৰৱেশ কৰাৰ লগতে তেওঁলোকৰ জীৱনত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ঋতুস্ৰাৱৰ পৰিচ্ছন্নতা শিক্ষা আৰু অনুশীলনৰ প্ৰৱেশ ৰখাৰ ব্যৱস্থা কৰিব।

ভাৰত চৰকাৰৰ খোৱা পানী আৰু অনাময় মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা অনুসৰি ভাৰতৰ শিক্ষাৰ অধিকাৰ আইনৰ লগতে বিদ্যালয়ৰ অনাময় মেনুৱেলৰ নিয়ম অনুসৰি বিদ্যালয়ৰ অনাময় গোট নিৰ্মাণ কৰা হ’ব। বিচিচি প্ৰকল্পত তিনিটা মুখ্য উপাদান আছে – নিবিড় পৰিচ্ছন্নতা শিক্ষা, অন্তৰ্ভুক্ত আন্তঃগাঁথনি সৃষ্টি কৰা আৰু অনাময় গোটৰ নিৰীক্ষণ আৰু তত্বাৱধান বজাই ৰখা।

এই কাৰ্যকলাপৰ ওপৰত মন্তব্য কৰি ইণ্ডোষ্টাৰ কেপিটেল ফাইনেন্সৰ আৰ শ্ৰীধৰ কাৰ্যবাহী উপাধ্যক্ষ আৰু চিইঅ’য়ে কয়: “ইণ্ডোষ্টাৰৰ বাবে এই উদ্যোগৰ জৰিয়তে সম্প্ৰদায়ক ঘূৰাই দিবলৈ সক্ষম হোৱাটো এক গৌৰৱৰ মুহূৰ্ত। আমি আমাৰ গ্ৰাম্য সম্প্ৰদায়ৰ জীৱন উন্নত কৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ, আৰু আমি এই কাৰ্যকলাপৰ পৰা নিৰ্মাণ কৰা আৰু গুৱাহাটীৰ লগতে বাকী দেশৰ অধিক স্বাস্থ্য আৰু অনাময় প্ৰকল্প কাৰ্যকৰী কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিম। মহিলা ৰসশক্তিকৰণ আৰু ছোৱালীক বিদ্যালয়ত ৰখাই ভাৰতৰ পৰৱৰ্তী বিকাশৰ পথ নিৰ্ধাৰণ কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব আৰু এইটো ৰাষ্ট্ৰ গঠনৰ প্ৰতি আমাৰ নম্ৰ অৱদান। ইণ্ডোষ্টাৰ বিশ্বাস কৰে সহানুভূতিশীল বিকাশ আৰু হেবিটেট ফৰ হিউমেনিটি ইণ্ডিয়া আমাৰ অংশীদাৰ হৈ আহিছে।”

“চৰকাৰৰ স্বচ্ছ ভাৰত অভিযান অভিযানৰ সৈতে সংগত কৰি আমাৰ আচৰণ পৰিৱৰ্তন যোগাযোগে মানুহৰ পৰিচ্ছন্নতাৰ অভ্যাস সলনি কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে। এই প্ৰকল্পটোৱে শিক্ষাৰ্থীসকলৰ মন-সংহতিৰ পৰিৱৰ্তনসহজ কৰিব, তেওঁলোকক শৌচাগাৰৰ ব্যৱহাৰ গ্ৰহণ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰিব আৰু মুকলি শৌচ দূৰ কৰিবলৈ সঠিক অনাময় প্ৰক্ৰিয়া গ্ৰহণ কৰিব। শিশুৱে পৰিৱৰ্তন এজেণ্টৰ ভূমিকা পালন কৰিব আৰু তেওঁলোকৰ সহকৰ্মী আৰু পৰিয়ালৰ সদস্যসকলক কাৰ্যকৰীভাৱে প্ৰভাৱিত কৰিব। আমাৰ উদ্যোগত তেওঁলোকৰ নিৰন্তৰ সমৰ্থনৰ বাবে আমি ইন্দষ্টাৰৰ প্ৰতি কৃতজ্ঞ,” ৰাজন চমূৱেলে, সঞ্চালক, হেবিটেট ফৰ হিউমেনিটি য়ে কয় ।

ইণ্ডোষ্টাৰে উত্তৰাখণ্ড, ৰাজস্থান, গুজৰাট, মহাৰাষ্ট্ৰ, কেৰালা তেলেংগানা আৰু তামিলনাডুৰ বিদ্যালয়ত সাতটা অনাময় কমপ্লেক্স নিৰ্মাণ কৰি হেবিটেট ইণ্ডিয়াৰ ৱাছ (পানী, অনাময় আৰু পৰিচ্ছন্নতা) উদ্যোগক সমৰ্থন কৰিছে।

● ইণ্ডোষ্টাৰ কেপিটেল ফাইনেন্স লিমিটেডৰ বিষয়েঃ
ইণ্ডোষ্টাৰ হৈছে এক প্ৰণালীগতভাৱে ৰিজাৰ্ভ বেঙ্ক ৰ সৈতে পঞ্জীয়ন কৰা এটা অনা-বেঙ্কিং বিত্ত কোম্পানী (এনবিএফচি)।
গুৰুত্বপূৰ্ণ অ-জমা গ্ৰহণকাৰী কোম্পানী। ব্ৰুকফিল্ড আৰু এভৰষ্টনসহ-প্ৰচাৰক হিচাপে, ইণ্ড’ষ্টাৰ হৈছে এটা পেছাদাৰীভাৱে পৰিচালনা কৰা আৰু প্রাতিষ্ঠানিকমালিকানাধীন সংগঠন যি ব্যৱহৃত আৰু নতুন প্ৰদান কৰাত জড়িত পৰিবহনকাৰীসকলৰ বাবে বাণিজ্যিক বাহন বিত্ত, এছএমই ঋণ লওঁতাসকলক ঋণ আৰু সুলভ গৃহ বিত্তৰ জৰিয়তে ইয়াৰ সম্পূৰ্ণ মালিকানাধীন সহায়ক সংস্থা, ইণ্ডোষ্টাৰ হোম ফাইনেন্স প্ৰাইভেট লিমিটেড। অধিক তথ্যৰ বাবে, দৰ্শন কৰিব পাৰে
www.indostarcapital.com ৱেবচাইটৰ ঠিকনাত।

● মানৱতাৰ বাবে বাসস্থানৰ বিষয়ে ভাৰতঃ

সকলোকে জীয়াই থকাৰ বাবে এক ভাল স্থানৰ প্ৰয়োজন বুলি দৃষ্টিৰ দ্বাৰা চালিত হৈ, মানৱতাৰ বাবে বাসস্থান ১৯৭৬ চনত তৃণমূল প্ৰচেষ্টা হিচাপে আৰম্ভ হৈছিল। গৃহ সংগঠনটো তাৰ পিছত ৭০ তকৈও অধিক দেশত কাম কৰা এক অগ্ৰণী বিশ্বব্যাপী অলাভলাভিক হৈ পৰিছে। ১৯৮৩ চনৰ পৰা ভাৰতত, মানৱতাৰ বাবে বাসস্থানে ৩৬ নিযুততকৈও অধিক লোকক ঘৰলৈ ফোন কৰিব পৰা স্থান নিৰ্মাণ বা উন্নত কৰাত সহায় কৰি, উন্নত অনাময় গোট নিৰ্মাণ আৰু প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ পিছত মানৱীয় সহায় আৰু দুৰ্যোগ স্থিতিস্থাপক আশ্ৰয় সমাধান প্ৰদান কৰি সমৰ্থন কৰিছে। বিত্তীয় সমৰ্থন, স্বেচ্ছাসেৱা বা সুলভ গৃহ সমৰ্থন কৰিবলৈ মাত যোগ কৰাৰ জৰিয়তে, সকলোৱে পৰিয়ালবোৰক নিজৰ বাবে উন্নত জীৱন গঢ়ি তোলাৰ প্ৰয়োজনীয় শক্তি, স্থিৰতা আৰু আত্মনিৰ্ভৰশীলতা প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। আশ্ৰয়ৰ জৰিয়তে, আমি ক্ষমতা প্ৰদান কৰোঁ।

অধিক শিকিবলৈ, দান বা স্বেচ্ছাসেৱকৰ বাবে আপুনি ভিজিত কৰিব পাৰে, www.habitatindia.org ৱেবচাইটৰ ঠিকনাত।

spot_img

Related News @ Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

Stay Connected

21,981FansLike
2,876FollowersFollow
277SubscribersSubscribe
spot_img
- Advertisement -spot_img

Latest Articles & News

spot_img
Facebook
error: Content is protected !!