চিবিএছই ব’ৰ্ড পৰীক্ষা ২০২১ বাতিল

■চিবিএছই দশম শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষা বাতিল, দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষা স্থগিত

নিউজ ডেস্কঃ কেন্দ্ৰীয় মাধ্যমিক শিক্ষা পৰিষদে সমগ্ৰ দেশৰ শেহতীয়া কৰোনাভাইৰাছ পৰিস্থিতিত এই বছৰৰ দশম শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষা বাতিল কৰিছে। দ্বাদশ পৰীক্ষা বৰ্তমানৰ বাবে পিছুৱাই দিয়াৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে।
দেশত কৰোনা সংক্ৰমণ বৃদ্ধি হোৱাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত ব’ৰ্ড পৰীক্ষা স্থগিত বা বাতিল কৰাৰ দাবী উত্থাপিত হৈছিল। ইফালে, প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শিক্ষা মন্ত্ৰালয়ৰ সৈতে এক উচ্চ পৰ্যায়ৰ বৈঠক ভাগ লয়। উক্ত বৈঠকত লোৱা সিদ্ধান্তৰ পিছত, শিক্ষা মন্ত্ৰালয়ে পৰীক্ষা বাতিল আৰু স্থগিত ৰখাৰ কথা ঘোষণা কৰে।

দশম শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাৰ ফলাফল বোৰ্ডে প্ৰস্তুত কৰা চৰ্ত অনুসৰি নিৰ্ধাৰণ কৰা হ’ব। দ্বাদশ পৰীক্ষা পিছত অনুষ্ঠিত হ’ব। পৰিষদে ১ জুনত পৰিস্থিতি পৰ্যালোচনা কৰিব বুলি এই কথা কেন্দ্ৰীয় শিক্ষা মন্ত্ৰালয়ে জনিবলৈ দিছে।

কেন্দ্ৰীয় শিক্ষা মন্ত্ৰীয়ে সংবাদ মাধ্যমত কৈছিল যে আভ্যন্তৰীণ পৰ্যালোচনাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি দশম শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক পদোন্নতি দিয়া হ’ব। যদি এই সমীক্ষাত সন্তুষ্ট নহয়, পৰিস্থিতি স্বাভাৱিক হোৱাৰ বাবে সংশ্লিষ্ট শিক্ষাৰ্থীয়ে পৰীক্ষাত বহিব পাৰিব।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি কেন্দ্ৰীয় শিক্ষা মন্ত্ৰী ৰাম নৰেশ পোখৰিয়াল, প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ প্ৰধান সচিব, বিদ্যালয় আৰু উচ্চ শিক্ষা সচিব আৰু ২০২১ চনৰ চিবিএছই ব’ৰ্ড পৰীক্ষা সম্পৰ্কীয় বিষয়ত অন্যান্য শীৰ্ষ বিষয়াসকলৰ সৈতে এক উচ্চ পৰ্যায়ৰ বৈঠকত মিলিত হয়।

এই সভাৰ সময়ত দ্বাদশ পৰীক্ষা স্থগিত ৰাখি দশম পৰীক্ষা বাতিল কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল।

ইয়াৰ আগতে, কৰোনাৰ উত্থানৰ ফলত চিবিএছইয়ে এই বছৰৰ দশম আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ ব’ৰ্ড পৰীক্ষা স্থগিত ৰখাৰ দাবী উত্থাপন কৰিছিল। কংগ্ৰেছ, আপকে ধৰি বিভিন্ন বিৰোধী ৰাজনৈতিক দলে চিবিএছই বোৰ্ডৰ পৰীক্ষা স্থগিত ৰখাৰ বাবে আবেদন জনাইছে।

দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালে মঙলবাৰে কেন্দ্ৰীয় মাধ্যমিক শিক্ষা পৰিষদৰ (চিবিএছই) পৰীক্ষাৰ বাবে আবেদন জনাইছিল।

সংবাদমেল সম্বোধন কৰি তেওঁ কয় যে প্ৰায় ৬,০০,০০০ শিক্ষাৰ্থীয়ে পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হ’ব আৰু লগতে এক লাখ শিক্ষকো অৱতীৰ্ণ হ’ব। ফলস্বৰূপে, পৰীক্ষা কেন্দ্ৰবোৰ কোভিড-১৯ হটস্পট হ’ব পাৰে বুলি আশংকা কৰা হৈছে।

দিল্লীত মহামাৰীৰ চতুৰ্থ ঢৌ অতি মাৰাত্মক হৈ পৰিছে আৰু ই যুৱসমাজ আৰু শিশুসকলক প্ৰভাৱিত কৰি তুলিছে। সেয়েহে, মই চি.বি.এছ.ই.-ক বোৰ্ড পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত নকৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছো।

দ্বাদশ আৰু দশমৰ প্ৰায় লাখ শিক্ষাৰ্থীয়ে অনলাইন আৱেদনত এই বছৰৰ ব’ৰ্ড পৰীক্ষা বাতিল কৰাৰ দাবী জনাইছিল। কংগ্ৰেছ নেতা ৰাহুল গান্ধী আৰু প্ৰিয়ংকা গান্ধী আৰু আনকি অভিনেতা চনু সুদেও শিক্ষাৰ্থীসকলৰ দাবীক পূৰ্ণ সমৰ্থন কৰে।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.