মোবাইলৰ পৰা টকা চুৰিঃ Google Play Storeত নিষিদ্ধ ২৬ টা এণ্ড্ৰইড এপ, এতিয়াই আনইনষ্টল কৰক

Google Banned 26 Android Apps For Stealing Money: আপুনি যদি এণ্ড্ৰইড মোবাইল ব্যৱহাৰ কৰে, সাৱধান হওঁক। কিয়নো আপুনি গম নোপোৱাকৈ উপাৰ্জন কৰা ধনৰ হৰলুকী হব পাৰে! ভিন্ন সময়ত এনে ঘটনা সঘনাই সংঘটিত হোৱা খবৰ সংবাদ মাধ্যমৰ যোগেদি প্ৰকাশ পাই আহিছে। মুহূৰ্তত চুৰি হ’ব পাৰে আপুনি ব্যৱহাৰ কৰা মোবাইল এপ্লিকেচনৰ যোগেদি আপোনাৰ টকা।

গ্ৰাহকৰ বেংক একাউণ্টৰ পৰা ধন চুৰি কৰাৰ অভিযোগত গুগলে Play Store পৰা ২৬ টা এণ্ড্ৰইড এপ নিষিদ্ধ ঘোষণা কৰিছে। নিষিদ্ধ ঘোষিত কৰা এই এপ্লিকেচনৰ তালিকাখনত একাধিক জনপ্ৰিয় মোবাইল এপ অন্তৰ্ভুক্ত আছে। যদি সেইবোৰ এপ্লিকেচন ভিতৰত কোনোবাটো আপোনাৰ ফোনত থাকে তেন্তে আপুনি এতিয়াও বৃহৎ ক্ষতি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। নিষিদ্ধ ঘোষিত কৰা সেই তালিকাখন এবাৰ ভালদৰে পৰীক্ষা কৰক।

গুগলে ২৬ টা এণ্ড্ৰইড এপ নিষিদ্ধ কৰিছে: এইবাৰ ২ ডজনতকৈও অধিক এপক গ্ৰাহকৰ বেংক একাউণ্টৰ পৰা ধন হেৰুওৱাৰ বাবে Play Storeক অভিযুক্ত কৰা হৈছিল। কেৱল সেয়াই নহয়। সেই এপবোৰে পুনৰ আপুনি ব্যৱহাৰ কৰা কম্পিউটাৰটো এনেদৰে ক্ষতিকাৰক কৰি তুলিছে আৰু যি এপ্লিকেচনসমূহে যিকোনো সময়তে গ্ৰাহকৰ বাবে এটা ডাঙৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰাৰ সম্ভাৱনা অধিক হৈ পৰিছে। শেহতীয়াকৈ এটা এপ্লিকেচন সুৰক্ষা প্ৰতিষ্ঠানে এনে ২৬ টা এপ চিনাক্ত কৰিছে আৰু তাৰ পিছত গুগলে সেই এপবোৰ প্লে ষ্টোৰৰ পৰা কোম্পানীৰ সকলো প্লেটফৰ্ম আঁতৰাই দিছে।

যি সুৰক্ষা প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা এই ২৬ টা নিষিদ্ধ এপ চিনাক্ত কৰা হৈছে তাৰ নাম জিম্পেৰিয়াম( Zimperium)। এই গুৰুতৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰা ২৬ টা এপ্পৰ ভিতৰত, ১০ টা অতি জনপ্ৰিয় এপ্প আৰু গ্ৰাহকে এই এপ্পবোৰ বিভিন্ন ধৰণৰ দৈনন্দিন কামৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰে। তালিকাখনত অন্তৰ্ভুক্ত আছে, Handy Translator Pro, Heart Rate and Pulse Tracker, Geospot: GPS Location Tracker, iCare – ফাইন্ড লোকেশন, My Chat Translator, Bus – Metrolis 2021, Free Translator Photo, Locker Tool, Fingerprint Changer, Call Recoder Pro – ইত্যাদি একাধিক জনপ্রিয় মোবাইল এপ্লিকেচন।

বৰ্তমান এই এপ্পবোৰ যদিও গুগলে নিষিদ্ধ কৰিছে, কিন্তু এণ্ড্ৰইড ব্যৱহাৰকাৰীসকল এতিয়াও নিয়ন্ত্ৰণৰ বাহিৰত আছে। কিয়নো গুগলে নিষিদ্ধ কৰিলেও, এপ্পবোৰ এণ্ড্ৰইড ব্যৱহাৰকাৰীৰ ফোনত যদি ইনষ্টল থাকে। এই এপবোৰে ইতিমধ্যে বেংক একাউণ্টত গ্ৰাহকৰ ফোনৰ নম্বৰৰ দ্বাৰা একাধিক তথ্য লাভ কৰিছে আৰু টকা চুৰি কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। একমাত্ৰ সমাধান টো হ’ল যিমান সম্ভৱ সোনকালে এই নিষিদ্ধ এপ্লিকেচনকেইটা বিচাৰি উলিওৱা আৰু সেইবোৰ আপোনাৰ স্মাৰ্টফোনৰ পৰা আনইনষ্টল কৰা। লগতে, যদি আপুনি অনুভৱ কৰে যে ফোনটো হেক কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে, তেতিয়াহলে এণ্ড্ৰইড ব্যৱহাৰকাৰীয়ে হেকাৰসকলৰ সৈতে কথা পাতিব লাগিব আৰু বুজিব লাগিব যে এইসমূহ এপ্লিকেচনৰ বাবেই আপোনাৰ ফোন হেক কৰা হৈছে।

জিম্পেৰিয়াম জেডলেব (Zimperium zLabs) নামৰ এটা এপ্লিকেচন সুৰক্ষা প্ৰতিষ্ঠানে কৰা পৰীক্ষাত এই এপবোৰ চিনাক্ত কৰে। যোৱা কেইদিনমানৰ পৰা এই এপবোৰৰ বিৰুদ্ধে একাধিক অভিযোগ গুগুল play Storeত আহিছে। আৰু তাৰ পিছত, জিম্পেৰিয়াম জেডলেবৰ নিৰাপত্তা গৱেষকসকলক ভালদৰে চোৱাৰ পিছত, এপ্লিকেচনৰ পৰীক্ষাৰ জৰিয়তে চিনাক্ত আৰু প্ৰমাণিত কৰা হৈছিল। কোম্পানীটোৰ গৱেষকসকলে দাবী কৰে যে গ্ৰাহকৰ ফোনত এই এপ্পবোৰ চলাই আছে, যাক গ্ৰিফ্টহৰ্চ এণ্ড্ৰইড ট্ৰজান(Grifthorse Android Trojan)বুলি কোৱা হয়। এই মালৱেৰটোৱে প্ৰকৃততে এই এণ্ড্ৰইড এপবোৰত লুকাই থকা ট্ৰজান হিচাপে কাম কৰে।

কেনেকৈ নিষিদ্ধ এপসমূহ গ্ৰাহকে ইনষ্টল কৰে?
জিম্পেৰিয়াম জেডলেবৰ নিৰাপত্তা গৱেষকসকলে লগতে কয়, “ভুল তথ্য, সৰু স্ক্ৰীণ, লাভালাভ আৰু ট্ৰাষ্টৰ দৰে কৌশলৰ সহায়ত, এই এণ্ড্ৰইড ট্ৰজানবোৰ মাছিয়াছ দ্বাৰা গ্ৰাহকৰ ফোনত বলপূৰ্বকভাবে লাভালাভ দেখুৱাই ডাউনলোড কৰা হৈছে। গ্ৰাহকসকলক এপটো ডাউনলোড কৰিলে পুৰস্কাৰৰ টোপও দিয়া হৈছিল। আৰু তাৰ পিছত, লোভৰ বাবে, গ্ৰাহকসকলে নটিফিকেচন স্ক্ৰীণ অন ৰাখিবলৈ কৈ এপ্পবোৰ ডাউনলোড কৰোৱাইছে। ‘

Google PlayStoreত ২৬  টা নিষিদ্ধ এপ্পৰ সম্পূৰ্ণ তালিকাঃ

1) Handy Translator Pro, 2) Heart Rate and Pulse Tracker, 3) Geospot: GPS Location Tracker, 4) iCare – Find Location, 5) My Chat Translator, 6) Bus – Metrolis 2021, 7) Free Translator Photo, 8) Locker Tool, 9) Fingerprint Changer, 10) Call Recoder Pro, 11) Instant Speech Translation, 12) Racers Car Driver, 13) Slime Simulator, 14) Keyboard Themes, 15) What’s Me Sticker, 16) Amazing Video Editor, 17) Safe Lock, 18) Heart Rhythm, 19) Smart Spot Locator, 20) CutCut Pro, 21) OFFRoaders – Survive, 22) Phone Finder by Clapping, 23) Bus Driving Simulator, 24) Fingerprint Defender, 25) Lifeel – scan and test, 26) Launcher iOS 15

About অশ্বিনী কুমাৰ গগৈ, মুখ্য সম্পাদক, অসম খবৰ 23 Articles
All India Radio- RNU-GHY Web Digital Specialist at Asom Khobor(Chief Editor) Digital Editor NotunSomoy.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.