27 C
Guwahati
Sunday, September 26, 2021

Buy now

অসম, মিজোৰামে নিজৰ বাহিনীক প্ৰত্যাহাৰ কৰিব; সমাধান নোহোৱালৈকে চিআৰপিএফৰ দায়িত্বত থাকিব: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ

দুঘণ্টাতকৈও অধিক সময়ৰ আলোচনাৰ অন্ততঃ মিজোৰাম আৰু অসমে দুটা নিৰপেক্ষ বাহিনী মোতায়েনৰ বাবে সন্মত হয়, সেয়েহে ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ-৩০৬ৰ কাষত এটা কেন্দ্ৰীয় অৰ্ধসামৰিক বাহিনী মোতায়েন কৰা হ'ব বুলি আলোচনা অনুসৰি গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ এজন বিষয়াই কয়।

ডিজিটেল ডেস্কঃ অসম আৰু মিজোৰামে তেওঁলোকৰ নিজ নিজ আৰক্ষী বাহিনী প্ৰত্যাহাৰ কৰিব আৰু স্থায়ী সমাধান নোপোৱালৈকে বিতৰ্কিত সীমান্ত স্থানত কেন্দ্ৰীয় অৰ্ধসামৰিক সৈন্য মোতায়েন কৰা হ’ব। বুধবাৰে কেন্দ্ৰীয় গৃহ সচিবে সীমা বিবাদ হোৱা ৰাজ্য দুয়োখনৰ মাজত মধ্যস্থতা কৰিবলৈ আহ্বান জনোৱা এখন বৈঠকত এই সিদ্ধান্ত লোৱা হয়।

সোমবাৰে দুয়োপক্ষৰ মাজত সংঘটিত সংঘৰ্ষৰ ফলত আহ্বান কৰা গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠকখনত কেন্দ্ৰীয় ৰিজাৰ্ভ আৰক্ষী বাহিনীৰ (চিআৰপিএফ) সঞ্চালক প্ৰধান কুলদ্বীপ সিঙৰ উপৰিও অসমৰ মুখ্য সম্পাদক জিষ্ণু বৰুৱা আৰু আৰক্ষী সঞ্চালক প্ৰধান ভাস্কৰ জ্যোতি মহন্ত আৰু তেওঁলোকৰ মিজোৰামৰ সমকক্ষ লালনুনমাৱিয়া চুয়াউংগো আৰু এছবিকে সিঙে অংশগ্ৰহণ কৰে।

দুঘণ্টাতকৈও অধিক সময়ৰ আলোচনাৰ পিছত, দুয়োখন ৰাজ্যই এক নিৰপেক্ষ বাহিনী মোতায়েনৰ বাবে সন্মত হয়, সেয়েহে এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াৰ অধীনত ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ-৩০৬ৰ কাষত এটা কেন্দ্ৰীয় অৰ্ধসামৰিক বাহিনী নিয়োজিত কৰা হ’ব, গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ এজন বিষয়াই নাম প্ৰকাশ নকৰিবলৈ অনুৰোধ জনাই এনেদৰে উল্লেখ কৰে।

ইয়াৰোপৰি গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ বিষয়াজনে কয় যে, সময়ত দুয়োখন ৰাজ্যই তেওঁলোকৰ সকলো আৰক্ষী বিষয়াক উক্ত স্থানৰ পৰা প্ৰত্যাহাৰ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয় আৰু “সীমান্ত সমস্যা সমাধানৰ হেতুকে পাৰস্পৰিক আলোচনা সমাধানৰ বাবে দুয়ো ৰাজ্যৰ মাজত আলোচনা অব্যাহত ৰাখিবলৈ সন্মত হয়”।

spot_img

Related News @ Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

Stay Connected

21,981FansLike
2,956FollowersFollow
287SubscribersSubscribe
spot_img
- Advertisement -spot_img

Latest Articles & News

spot_img
Facebook
error: Content is protected !!