জাপানত ভূমিকম্পঃ ৰিখটাৰ স্কেলত ৬.৬ প্ৰাবল্য

জাপানত ভূমিকম্পঃ ৰিখটাৰ স্কেলত ৬.৬ প্ৰাবল্য ভূমিকম্পই হোনচু দ্বীপক কঁপাই তুলিলে
আতংকত জাপানৰ অধিকাংশ লোক
■ ডিজিটেল নিউজ ডেস্কঃ শনিবাৰে পুৱতি নিশা উত্তৰ জাপানত এক শক্তিশালী ভূমিকম্পই টকিঅ’ৰ অট্টালিকাসমূহ কঁপাই তুলিছিল কিন্তু চুনামি হোৱাৰ কোনো আশংকা নাছিল। ভূকম্পনৰ বাবে ক্ষয়-ক্ষতিৰ কোনো খবৰ পোৱা নাছিল।

জাপান বতৰ বিজ্ঞান সংস্থাই কৈছিল যে ভূমিকম্পটো ৬.৬ জোখা হৈছিল আৰু ৬০ কিলোমিটাৰ (৩৬ মাইল) গভীৰতাত উৎপত্তি হৈছিল। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ভূতাত্ত্বিক জৰীপে ভূঁইকঁপৰ প্ৰাথমিক কম্পাংক ৬.৮ ৰাখিছিল।

যোগাযোগ-পৰিবহনত কোনো ডাঙৰ ব্যাঘাত হোৱা নাছিল, যদিও শিনকানচেন বুলেট ৰেলসমূহ অস্থায়ীভাৱে স্থগিত ৰখা হৈছিল আৰু কিছুমান স্থানীয় লাইন বিলম্বিত হৈছিল, ইষ্ট জাপান ৰে’লৱে কোম্পানীৰ তথ্যত এনেদৰে কয়।

ভূমিকম্পটো উত্তৰ জাপানৰ মিয়াগি প্ৰিফেকচাৰৰ উপকূলত কেন্দ্ৰীভূত হৈছিল, ২০১১ চনৰ মাৰ্চ মাহত হোৱা প্ৰচণ্ড ভূমিকম্প আৰু চুনামিৰ ফলত বিধ্বস্ত অঞ্চলটোত প্ৰায় ২০,০০০ লোকৰ মৃত্যু হৈছিল।

জাপানৰ পাৰমাণৱিক নিয়ন্ত্ৰণ কৰ্তৃপক্ষই কৈছিল যে ২০১১ চনৰ দুৰ্যোগৰ পিছত নষ্ট হৈ যোৱা ফুকুশিমা দাইচিকে ধৰি পাৰমাণৱিক প্ৰকল্পসমূহত কোনো অস্বাভাৱিকতাৰ খবৰ পোৱা হোৱা নাই।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.