এয়াৰ মাৰ্চেল পাটনায়ক ইষ্টাৰ্ণ এয়াৰ কামণ্ডৰ চীফ এয়াৰ মাৰ্চেলৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ 

 

Asomkhobor Tezpur 5 অক্টোবৰ :

ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ এয়াৰ মাৰ্শ্বেল দিলীপ কুমাৰ পাটনায়ক এভিএছএম, ভিএম-এ চিফ এয়াৰ অফিচাৰ   হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছে ।

৩ অক্টোবৰত ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ ইষ্টাৰ্ণ এয়াৰ কমাণ্ডৰ কমাণ্ডিং ইন চীফ হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰাৰ  বাকী জানিব দিয়ে প্ৰতীৰক্ষা বিভাগৰ মুখপাত্ৰই ।

এয়াৰ মাৰ্শ্বেল পাটনায়ক ১৯৮৪ চনৰ ৮ জুনত ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ যুঁজাৰু শাখাত নিযুক্তি দিয়া হৈছিল। তেওঁ ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমী, খাদকৱাছলা, প্ৰতিৰক্ষা সেৱা কৰ্মচাৰী মহাবিদ্যালয় আৰু এয়াৰ ৱাৰফেয়াৰ মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰাক্তন ছাত্ৰ। 

এজন যুঁজাৰু যুঁজাৰু বিষয়া হিচাপে  তেওঁৰ বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ বিমানত ২৫০০ ঘণ্টাতকৈও অধিক দুৰ্ঘটনামুক্ত যুঁজাৰু বিমানৰে  উৰা মাৰিছে। এয়াৰ অফিচাৰ গৰাকীয়ে কেইবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ নিযুক্তি দায়িত্বভাৰ লৈছে যাৰ ভিতৰত আছে ফ্ৰণ্টলাইন ফাইটাৰ বেছৰ কমাণ্ড, এচিষ্টেণ্ট চীফ অফ এয়াৰ ষ্টাফ অপাৰেচনচ (এয়াৰ ডিফেন্স) আৰু কমাণ্ডেণ্ট,কলেজ অৱ এয়াৰ ৱাৰফেয়াৰ। ইষ্টাৰ্ণ এয়াৰ কমাণ্ডৰ কমাণ্ড গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে, তেওঁ চেণ্ট্ৰেল এয়াৰ কমাণ্ডৰ মুখ্য কাৰ্যালয়ৰ জ্যেষ্ঠ বিমান কৰ্মচাৰী বিষয়া আছিল।

বায়ুসেনাৰ  বিষয়াজনে কাৰ্গিল সংঘৰ্ষৰ সময়ত বহুতো লাইভ বোমা বিস্ফোৰণ  অভিযান উৰুৱাইছিল যাৰ বাবে তেওঁক বায়ু সেনাৰ (বীৰত্ব) পদক  প্ৰদান কৰা হৈছিল। ব্যতিক্ৰমী শৃংখলাৰ বিশিষ্ট সেৱাৰ বাবে, তেওঁক জানুৱাৰী 2020 চনত অতি বিষিষ্ট সেৱা পদক প্ৰদান কৰা হৈছিল।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.